Anne ve Çocuk

Anne Bebek Arasında Güven Oluşumu

Anne bebek arasında ki güven oluşumu

Anne Bebek Arasındaki Güven Bağı

Anne ve çocuklar arasında hamilelik döneminden başlayan bir güven bağı bulunmaktadır. Çocukların kuşkusuz ki en güvendikleri kişiler anneleridir. Bu güven bebeklik döneminden büyümeye kadar her süreç de vardır. Bebeklikte başlayan anneye bağlılık ve muhtaçlık durumu çocuğun yaşının büyüdükçe azaldığı da bir gerçektir. Çocuk büyüdükçe annesine olan muhtaçlık duygusunu azaltarak kimseye muhtaç olmadan kendi başına her şeyin üstesinden gelme çabasına girer. Buda artık çocuğun büyüdüğü ve birey olma yolunda ilerlediğini gösteren durumdur. Bebekler bağımsız davranmak istese de her zaman annesinin varlığını da hissetmesi ona güven veren durumlardandır. Ancak insanların yapısı gereği çocuklarında gelişip birer birey olması için bu güven bağı yaş ilerledikçe azalmış gibi gözükür. Buda her bireyin gelişimini tamamlaması ve kendi ayaklarının üzerinde durması için son derece normal bir durumdur.

Anne Ve Bebek Arasında Ki Güvenin Oluşması

Anne ve bebekler arasında ki güven annelerin bebeği emzirme döneminden başlar. Anne ve bebeğin arsında ki bağın oluşmasında ve annenin bebeğine karşı olan sevgisini hissetmesinde en önemli ve ilk süreç emzırme sürecidir. Bu süreç de anne ve bebek arasında ki duygusal bağ oluşmaya başlar. Emzirme süresinde annelere olan güveni bebekler hissederler. Annenin yaşayacağı olumsuz durumlar bu süreci kesinlikle etkilemektedir. Bu nedenle emzirme süreci son derece önemli olup bu süreç de bebeğin emmek istemesi, ağlaması ve huzursuzluk çıkartması da son derece normallikle karşılanacak durumlardır.

Bu süreç ayrıca annenin kendine olan güvenini de sağlayan bir süreçtir. Bu süreç de annelik duygusunu tam olarak anlayacak ve tam olarak kendisine anne olabileceğine güveneceği süreçtir. ilk 6 aylık emme süreci anne ve bebek arasında ki güveni sağlayacak önemli bir süreç olarak kabul edilir.

Bebekle Güvenli ilişki Nasıl Kurulur

Bebek ile anne arasında kurulacak ilk güven ilişkisi emzirme döneminde başlar demiştik. Tabi ki bu güven ilişkisini kurmak için ilerleyen zamanlarda bir çok etken bu bağın güçlenmesine neden olacaktır. Bunlar, beslenme, okşama, sevme, dokunma, kucağa alma, sarılma gibi anne ve bebek arasında olacak temaslarla bağ kazanır. Annenin bebeğine dokunması ve onu beslemesi çocukla arasında ki güven bağının daha da sağlamlaşmasına vesile olacaktır tabi ki bunu yaparken bebekle ilgilenmek sırf bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapmak değil ona bu bağı hissettirerek yapıp zaman geçirilmesini sağlamak önemlidir.

Anne ve bebek arasında güven ilişkisi nasıl oluşur?

Bebek büyürken annenin bebeğine yakın davranarak ihtiyaçlarını karşılaması ve onu severek, sıkılmadan ona ilgi göstererek yapması çocuğun annesine olan güvenini artıracak ve çocuğun annesine duyacağı güven kat kat artacaktır. Bu durum çoğunlukla annenin elinde ve annenin davranışlarıyla güçlülük kazanır.

Özellikle bebeğin hastalık, sabırsızlık veya herhangi sıkıntılı bir durumunda annenin göstereceği ilgi ve ona sarılması kucaklayıp teselli etmesi çocuğun annesine olan güveninde büyük fayda sağlayacaktır.