Anne ve Çocuk

Bebeklerde ilk Adım Heyecanı

Bebeklerde ilk adım heyecanı

Bebeklerde ilk Adım

Bebeklerin belki de aileleri için en heyecanlandırıcı anlardan birtanesidir. ilk Adım, ilk yürüme heyecanla beklenen ve bebeğin ilk adımını attığında aileleri mutluluktan ağlatacak kadar heyecan verici bir durundur. Hele ki ilk kez çocuk sahibi olan kişiler için bebeklerinin atacakları ilk adım özellikle annelerin heyecanını gizleyememesine neden olur.

Bebeklerin ilk Adımı

Bebeğin Emeklemeden ilk Adımını Atması Normal mi?

Bebeklerin ilk adımlarını atmadan önce ki süreçlerde öncelikle sürüklenme, emekleme, tay tay gibi süreçleri geçirenler çoğunluktadır. Ancak bebeğiniz çok zaman geçmesine rağmen bu davranışları sergilemiyorsa korkmanıza, paniklemenize gerek yok bazı bebekler ilk adımlarını atmadan önce bu süreçleri yaşanmayabiliyor. Yani direk olarak yürüyen bebekler de bulunmaktadır. Bu durumun gayet normal olduğunu belirtmek isteriz. Anne ve babalar ilk kez bu duyguyu tadıyorsa bebeklerin ilk adımının gecikmesi veya bahsettiğimiz, emekleme , tay tay gibi süreçleri yaşamıyorsa heyecana yada karamsarlığa kapıla bilmektedir. Bu gibi durumlarda elbette doktorunuzla görüşmenizde fayda var ancak sizlere bu durumun olabileceğini belirtmek isteriz.

Emeklemeden Yürüyen Bebekler

Emeklemeden yürüyen bebekler ailelerini büyük bir şaşkınlık durumuna sokmuş olsa da emin olun ki bu sadece sizin bebeğinize özgü bir durum değil sizinle birlikte bunu yaşayan başka ailelerde bulunmaktadır.

Bebekler için ilk Adım Ayakkabısı

Çocuk sahibi olduktan sonra yaşanacak olan süreç aslında hem zorlu hem de bir o kadar keyifli aktivitelerin, organizasyonların da habercisi niteliğinde olacaktır. Ebeveynlerine bağlı olarak büyüyen bebeklerin yürüme konusunda geçirdikleri evreler de son derece kritik bir dönemin başlangıcını işaret edebilir. Dolayısı ile bebeğinizin emekleme sürecinden sonra yürüme aşamasına geçmesi de kendisine bağlı bir durumdur. Bu konuda çocuğunuzu zorlamamak, onu zorla yürümeye teşvik etmemek çok daha doğru bir davranış biçimi olacaktır. Atacağı ilk adımın ardından tabi ki sizin de özen göstermeniz gereken detayların var olduğunu da bu noktada vurgulamak gerekiyor. Hal böyleyken ilk adımını atmasının ardından bebeğinizin bir ayakkabıya ihtiyaç duyacağını da belirtmek lazım.

ilk Adım Ayakkabısı Seçimi

ilk Adım Ayakkabısının Önemi

ilk adımı atmanın önemini vurguladığımız kadar bebeklerin ilk adımlarını atarken kullandıkları ayakkabıların da bu denli önemli olduğuna değinmek isteriz. Bebeğiniz ilk adımını atmadan önce seçeceğiniz ilk adım ayakkabısına özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

ilk Adım Ayakkabısı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedi

  • Alacağınız ilk adım ayakkabısının ortopedik olmasına özen gösteriniz
  • Bebeğinizin ayağına tam olarak oturması önemlidir
  • Alacağınız ilk adım ayakkabısının bebekler için uygun malzemeden üretilmiş olması tercih sebepleriniz arasında yer almalıdır.
  • Ayak hareketlerini rahatça yapabiliyor olmasına önem veriniz
ilk Adım Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk adım ayakkabısı olarak adlandırılan bu ayakkabı çeşidinin seçiminde gözden kaçırmamanız gereken bir detaylar bütünü de sizleri bekliyor olacaktır. Oldukça fazla çeşidin olduğu bu ayakkabı dünyası içerisinde çocuğunuzun ayağını rahatsız etmeyecek kalibrede bir ürün bulmak bazen zaman alabiliyor. Ancak unutulmaması gereken önemli maddelerden bir tanesi bu ilk adım ayakkabısının rahatlığı olacaktır. Nitekim hareket engelleyici unsurlar barındırmaması ve çocuğunuzun da özellikle bilek ve topuk kısmını rahatlatıcı özelliklere sahip olması ilk adım ayakkabısı ile ilgili olarak önem verilmesi gereken ilk noktalardan bir tanesidir. Dolayısı ile çocuğunuza ayakkabı seçerken pek çok ihtimali göz önünde bulundurarak alışveriş yapmanız çok daha faydalı bir yürüyüş sürecinin başlamasının da kapılarını sonuna kadar aralayacaktır.