Anne ve Çocuk

Güçlü Birer Birey Olmaları için Anne-Çocuk ilişkisi Nasıl Olmalı?

Anne ve çocuk ilişkisi

Anne Ve Çocuk ilişkisi

Çocuğun gelişiminde en önemli etken annedir. Hayatın her döneminde çocuk büyüyene kadar annenin olumlu ve olumsuz etkisi büyüktür. Her anne çocuğuna karşı sorumluluğunun olduğunun ve onu koruması gerektiğinin bilincindedir. Ancak kimi anneler bunu aşırıya kaçırarak korumacı olacağım düşüncesiyle çocuğun gelişimine olumsuz etkiler bırakmkatdır.

Yani çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun için yapılması gereken şey dengeli bir yaklaşım setgilemektir.

Anne ve çocuk ilişkisi

Çocuğa sürekli korumacı yaklaşmak ve her yaşadığı sorunda çözümü annenin bulması belki o anlık sorunu çözmekte ancak gelecekte sorumluluk sahibi olmayan birer birey yetiştirmektedir. Çocuk Her hangi bir sorun yaşadığında illa ki anne yardımcı olmalıdır, fakat sorunu çözerek değil, ona sorunu nasıl çözeceğine dair fikirler vererek bunu yapması gerekmektedir.

Çocuğun Gelişiminde Problemleri Siz Çözmeyin

  • Bir çocuk arkadaşıyla sorun yaşadığında buna dahil olmak ilerde çocuğunuzun karşısına çıkacak herhangi bir sorunda siz olmadan çözememesine neden olacaktır.
  • Ödevlerini yapamaması, derslerinde başarısız olması durumunda annenin oturup ödevlerini yapması ve derslerinde iyi olması için öğretmeniyle görüşmesi, ileri ki sınıflarda çocuğun hiç bir şekilde eğitiminde kendi başına çözümler bulamamasına vesile olacaktır.
  • Çocuğun bir oyuncak istemesi durumunda hemen o oyuncağı çocuğa almak, çocuğunuzun ilerde herşeye kolayca sahip olacağı düşüncesi oluşacaktır.
Bırakın Sorunlarını Kendisi Çözsün

Güçlü Birer Birey Yetiştirmek için Bırakın Sorunlarının üstesinden Kendisi Gelsin

  • Çocuğunuz bir problemle karşı karşıya kaldığı zaman bırakın kendisi çözsün..
  • Çocuğunuzun dersleri veya arkadaşlarıyla yaşayacağı olası problemlerin üstesinden kendisi gelmesi için çaba sarf edin.
  • Herşeye anında sahip olamayacağını anlaması için her istediğine evet demeyin.

Çocuğunuz için vereceğiniz her karar, yapacağınız her yardımın, çocuklarınız yetişkin birer birey olduğunda siz olmadan karar vermesine ve bir problemde afallamamasına neden olur. Bu nedenle çocuğunuzun bencil olmaması, istediği herşeye anında sahip olabileceği düşüncesi oluşmaması, Başarının çalışmasa da onu bulacağını düşünmemesi için annelerin çocuklarına bilinçli olarak yaklaşması gerekir.

Unutmayınız hayatının her döneminde siz onun yanında olmayacaksınız ve ilerde siz olmadan kararlar alabilmesi için küçük yaşlarda sorunlarını kendi başına çözmeye alışmasını sağlamalısınız. Çocuğunuzu koruduğunuzu sanarken sorunlarla baş edemeyen, şımarık ve kendi başına tek adım dahi atamayacak birer birey yetiştirmek istemeyeceğinizi düşünüyoruz.