Bilim ve Teknoloji

Endüstri 4.0 Nedir?

endüstri 4.0

İnsanlık, binlerce yıldır varolan ve gelişen bir toplumdur. Önceleri insan ve hayvan gücüyle yapılan birçok olay endüstri çağının başlamasıyla makineleşmeye girdi. Peki endüstri çağı nasıl başladı? Nasıl gelişti? Bu yazımızda sizlere bunları açıklayacağız.

Endüstri 1.0

Şimdi sizlerle zamanda yolculuğa çıkacağız. İnsanlık, 1600’lü yıllarda henüz endüstri çağı başlamadan önce kendi güçleri ile iş yapıyordu. Bunun dışında hayvanları kullanıyordu. Örneğin tarla sürmek, halı dokumak, alet üretmek veya içecek hazırlamak gibi tüm olaylar insan gücü ile yapılıyordu. Fakat bir süre sonra insan nüfusunun artması ile birlikte arz-talep dengesizliği yaşanmaya başladı. Bu nedenle 1600’lü yılların sonu ve 1700’lü yılların başında endüstri 1.0 için ilk adım atıldı. Bu dönemde buharlı makineler baş gösterdi. Artık üretim makinelerle yapılmaya başladığı için bu dönemlerde nüfus patlaması yaşandı ve işçi gereksinimleri karşılandı.

Endüstri 2.0

Bu dönem, seri üretim kavramının yaygınlaştığı dönemler idi. 1800’lü yılların ortalarında geçilen bu dönemde işin içine elektriğin de girmesiyle fabrikalar daha hızlı çalışmaya başlamıştı. Bildiğiniz üzere endüstri 1.0 döneminde araba üretimi birkaç günü buluyordu. Bu dönemde seri üretim sayesinde günde birkaç araba üretilmeye başlandı ve fiyatında da büyük düşüşler yaşandı. Endüstri 2.0 döneminde elektronik eşyalar da yaygınlaşmaya başlamıştır.

Endüstri 3.0

1900’lü yılların sonuna doğru geçilen bu dönem, endüstride birkaç değişikliğe sebep oldu. Örneğin artık insan gücüne daha az ihtiyaç duyuluyordu. Bununla birlikte robotlar ve bilgisayarlar bu alanda daha aktif kullanılmaya başlandı. Tam olarak olmasa da kısmen fabrikalar kendi kendini yönetebiliyordu.

Endüstri 4.0

2000’li yıllarda bu çağ konuşulmaya başlandı. Hatta bazı fabrikalar bu konuda birçok adım attılar bile. Artık bu dönem ile birlikte makineler tam anlamıyla fabrikayı kendi kendine yönetebilir hale gelecek. İnsan gücü neredeyse hiç olmayacak. Bu dönemde yapay zeka kendini gösterecek. Gereksiz üretim azalacak, gerektiği kadar üretilecek. Makinenin yaptığı hesaplar en çok nerede üretim ihtiyacının olduğunu gösterecek. Bu dönemde işsizliğin artacağını düşünen birçok insan olsa da bu dönemde bilgisayar mühendisliği, web uzmanlığı, veritabanı yönetimi, robot üretimi, donanım geliştirme gibi çeşitli meslekler ön planda olacak.