Bilim ve Teknoloji Ekonomi

MOBİL PAZARLAMA NEDİR?

Mobil Pazarlama Nedir?

Mobil pazarlama senelerdir geleceğin pazarlama yöntemi olarak tanıtılır ve birçok kişi tarafından hala öyle tanımlanmaya devam edilmektedir. Bu tanım aslında geçerliliğini geçtiğimiz sene içerisinde yitirmiştir çünkü artık yıllardır o bahsedilen ‘’gelecek’’ te yaşıyoruz. 2014 senesi itibari ile mobil cihaz kullanımı masaüstü bilgisayar kullanımı geçti ve masaüstündeki artış mobilin önlemez yükselişi yanında oldukça düşük bir biçimde seyrediyor. Git gide artan mobil kullanıcı ve mobil cihaz sayısı masaüstünü geçmiş durumda ve devam eden süreçte bunun değişmesi beklenmiyor. Mobil pazarlama tam tanımı tablet, akıllı telefon, cep telefonu gibi birçok cihazda görüntülenen reklamlardır. Bu reklamları yapmanın çeşitli yöntemi strateji bu çeşitlilik içerisinde önem kazanır.

Bir Şirket Neden Bir Mobil Pazarlama Stratejisine Sahip Olmalıdır?

Günümüzün hareket halinde gelişen ve şekil alan toplumlarına uyum sağlamak ve bilgi çağının hareketlerini yakalamak şirketinizin zorunluluklarından biri haline gelmiştir. Hangi sektörde iş yapıyor olursanız olun kendinizi müşterilerinize tanıtmanız gerekiyor. Sokaklarda yürürken bile gözünü cep telefonlarından ayırmayan günümüz insanlarını artık sıradan billboardlarla etkileyemezsiniz. İnsanın gözü her yeni reklam ile eğitildikçe sıradana olan ilgi azalır böylelik ile stratejiniz etkinliğini kaybetmiş olur. Artık mobil pazarlama planlarını geliştirerek onları uygulamanın ve eski yöntemleri bir kenara bırakmanın vakti geldi. Mobil aramaların 2012’ den beri %200’ lük büyük bir payda ile artması da sizi teşvik edeceğini düşündüğümüz sayılardan sadece biri. Şirketinizin geleceğini belirlemek mobil pazarlamaya ne kadar sıkı tutunduğunuz ile ilgilidir.

Mobil Pazarlama uygulamaları nedir?

Markanın mobil uygulaması olsun, kullanıcılar özellikle e-ticaret uygulamalarını, sosyal medya uygulamalarını, mobil oyunları ya da farklı içerik ve hizmet veren uygulamaları telefonuna indiriyor. Özellikle de en az iki kere tarayıcıdan ziyaret ettikleri siteleri beğenirler ise ya da ilgi çekici bulurlarsa mobil uygulamaya yönelmeye eğilimli olmaktadırlar. Hedef kitlesinin mobil kullanım alışkanlıklarını analiz edin. Örneğin atılan maillerin yarısından fazlası mobil cihazlarda açılıyor. Bu durumda eğer e-posta bülteni yayımlıyor iseniz mobil uyumlu olduğundan emin olun. Ya da sosyal medya gönderilerin çok büyük kısmı mobil cihazlardan incelenir. Bu içerikleri mobil uyumlu olarak paylaşın. Küçük ve kısıtlı ekranlı bir alan için içerik ürettiğinizin farkında olun kalabalık görsellerden, karışık yazılardan kaçınmalı ve karışık yazılardan uzak durmalısınız. Paylaştığınız içerik eğlenceli ve ilgi çekici olmalıdır.