Bilim ve Teknoloji

Otonom Araç Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık hayatımızın birçok alanında işimizi kolaylaştıran ve bizlerin daha rahat bir yaşam sürmemizi sağlayacak yenilikler ortaya çıkmıştır. Özellikle otomotiv sektörü bu konuda oldukça önemli gelişmeler göstermiştir. Her geçen gün üretilen otomobiller ve genel olarak araçlar oldukça önemli yeniliklere sahip olmaktadır. Son günlerde sıklıkla duyduğumuz otonom araçlar yeniliklere ve gelişmelere gösterilebilecek en büyük örnek olmaktadır. Otonom araç nedir ve normal araçlardan hangi yönleriyle ayrılır bundan biraz bahsetmek istiyoruz. Otonom araç herhangi bir şekilde insan müdahalesi olmadan dış çevreyi algılayabilen ve bu doğrultuda navigasyon özelliklerini kullanarak kendi yönlendirmesini kendi yapan araçlara verilen isim olmaktadır.

Otonom araçlar 1980’li yıllarda ortaya çıkmış olsa da, aslında bu sistemle çalışan araç fikri 1920 ve 30 yılları arasında kendini göstermeye başlamıştır. Fikir oldukça erken ortaya çıkmış olsa da ne yazık ki ilk gelişimler 1980’li yıllarda gerçekleşmiştir. Bu sistem ile çalışan araç Carnegie Üniversitesi tarafından 1984 yılında yapılan çalışmalar sonucu hayata geçirilebilmiştir. Daha sonra 1987 yılında ünlü otomotiv markası Mercedes-Benz firmasının katkısıyla proje geliştirilmeye çalışılmıştır. Otonom araçlar ile ilgili 1994 yılında yapılan en önemli çalışma üretilen iki adet otonom aracın Paris’in önemli üç şeritli bir otobanında, yaklaşık 1000 kilometre yol kat etmeyi başarabilmiş olmasıdır. Otonom araç nedir sorusunun cevabını verdikten sonra bu araçların nasıl bir sistem ile çalıştığından bahsetmek istiyoruz.

Otonom Araç Nasıl Çalışır?

Otonom araçların istenildiği gibi çalışabilmesi için bazı önemli teknolojik özellikleri bünyesinde barındırması gerekir. Otonom araç nedir sorusu oldukça basit iken otonom araç nasıl çalışır sorusu oldukça kapsamlı bir cevaba sahip olmaktadır. Otonom araçların doğru çalışabilmesi için gerekli olan teknolojik özellikler şu şekildedir;

  • Otomobilin çevresindeki araçlar ve objeler ile herhangi bir temasta bulunmaması için tüm çevresine eklenen özel bir radar sistemi bulunmaktadır. Bu radar sistemi, aracın çevresinde tehlike unsuru olabilecek her şeyi tespit etmektedir.
  • Otonom araçlarda bulunan bir diğer önemli teknolojik özellik şerit takip sistemi olmaktadır. Bu sistem aracın ilerlediği şeridin özelliklerini kaybetmekte ve eğer araç herhangi bir şekilde seyir halinde olduğu şeritten ayrılırsa, sürücüye araç titreşim göndermektedir.
  • Aracın seyir halinde olduğu yolda bulunan objelere olan uzaklığını tespit etmek üzere Lidar sistemi kullanılır. Bu sistem biraz araçta bulunan radar sistemi ile benzer görevler üstlenmektedir.
  • Aracın gece rahatlıkla ilerleyebilmesi için kızılötesi kamera sistemine ihtiyaç vardır. Aracın ön camına yerleştirilen ve kameraya bağlı olan alıcılar ile gece yolda var olan objeler araç içinde bulunan ekrana yansıtılmaktadır. Sistemin genel olarak çalışma prensibi bu şekilde olmaktadır.
  • Aracın ön camına monte edilecek olan streo kameralar ile aracın önüne çıkabilecek yayaların, araca olan mesafesi ve aracın ne kadar hızla ne kadar mesafe gideceğini hesaplanması ve tahmini olarak belirli bir sürede hangi konumda olacağını ölçen sistem son derece önemlidir.

Son olarak tekerleğe monte edilen sensorları ile aracın hızını ölçen tekerlek kodlayıcıları, mutlaka araçta bulunması gereken teknolojik sistemlerdir.