Bilim ve Teknoloji

Sosyal Medyada Başarılı Olmanın 8 Altın Kuralı

Sosyal Medyada Başarılı Olmanın 8 Altın Kuralı

Sosyal Medya Da Başarılı Olmak

Belirli bir kitleye sahip olmak ve o kitleye hitap etmek kadar güzel bir şey yoktur. Sizleri beğenen ve sizleri önemseyen insanların, markanıza zaman ayıran kitlenin sosyal medyanız içerisinde yer alması gözlerin üzerindeniz de olacağı anlamına gelmektedir. Genel olarak bakıldığı zaman da ciddi bir kitleye sahip olduğunuzdan buradan kazanç elde etmeniz mümkün olduğu gibi markanızın da daha iyi bir noktaya ulaşmasına neden olacaktır. Nitekim birçok ünlü başta olmak üzere belirli takipçi sayısı olan insanlar reklam gelirleri ile ciddi kazançlar sağlayabiliyor. Sizin de bu denli bir düşünceniz varsa aşağıda yer alan kuralları inceleyip uygulamalısınız. Çünkü aşağıda yer alan kurallar takipçi sayınızı arttırmanıza ve markanızı daha iyi bir noktaya sürükleyecek.

Dinleme Kuralı

Sosyal medya içerisinde başarılı elde etmenin en önemli kuralı dinlemekten geçiyor. Az konuşup daha fazla dinlemek ve karşınızda ki insanları anlamak kesinlikle sizleri başarıya sürükleyecektir. Sahip olduğunuz ufak bir kitle bile olsa onları dinlemekten vazgeçmeyin. Çünkü onları dinlediğinizi hissettirdiğinizde daha fazla bir kitle kazanacaksınız.

Odaklanma Kuralı

Markanızı veya kişisel profilinizi her kesime yaymak başarısızlığı beraberinde getiriyor. Dolayısıyla belirli bir kitleye odaklanmak kesinlikle yararınıza olacak. Örneğin 18-30 yaş aralığında bir kitleye sahip olmak istiyorsanız bu kitleye yönelik bir strateji izlemelisiniz.

Sosyal Medyada Başarı Kazanç Getirir

Kaliteli Kuralı

Kalite her zaman sahip olduğunuz sayıdan daha önemlidir. İçerik hakkında kalıplaşmış 1.000 kişi yeni gelip ve sonrasında ortadan kaybolan 10.000 kişiden daha iyidir. Bu yüzden kaliteli kuralına her zaman dikkat etmelisiniz.

Sabır Kuralı

Sosyal medya üzerinden başarıya ulaşmak bir gece de mümkün olmuyor. Bu yüzden sabırlı olmalısınız ve sabırla hareket etmelisiniz. Aksi takdirde yapacağınız bir yanlış bile elde ettiğiniz tüm kitlenin bozulup dağılmasına yol açabilir.

Birleştirme Kuralı

Eğer kaliteli ve her yönden zengin bir içerik paylaşıldıysa online izleyiciler ve takipçiler bu paylaşımın etrafında kurulduysa doğru yolda ilerliyorsunuz demektir. Bu aşamada markanın tüm sosyal medya araçlarını birleştirmeyi unutmamalısınız. Çünkü Twitter, Facebook, Linkedln ve blog üzerinden takipçileriniz paylaşımlar yapacaktır.

Sosyal Medya Da Başarı Sağlamak

Etkileşim Kuralı

Markalar etkileşimi arttırabilmek için o alan içerisinde başarılı olan kişi ve kurumlarla çeşitli ortaklık anlaşmaları yaparlar. Sizlerde bu anlaşmaları yapabilirsiniz. Markanız ile ilgili reklamlar vererek etkileşim oranınızı tahmin ettiğinizden daha da iyi bir noktaya çekebilirsiniz.

Kabul Etme Kuralı

Profesyönel bir iş yapıyor olsanız da herkesi kabul etmek zorundasınız. Hiç kimseyi ayrıştırmadan herkesi olduğu gibi platformunuzun üzerinde görmeli ve bu şekilde hareket etmelisiniz. Aksi takdirde sorun veya sıkıntı yaşayabileceğiniz gibi başarıya ulaşamayabilirsiniz.

Erişebilirlik Kuralı

İçerik paylaştıktan sonra gözden kaybolmamanız kesinlikle önemlidir. Birçok markanın ve birçok kişinin yaptığı en büyük yanlışta bu noktadır. Mutlaka paylaşım yaptığınızda veya paylaşımdan sonra insanların size erişebilir olmasına dikkat edin. Atılan mesajlara veya yorumlara küçük cevaplar yazarak size erişmenin kolay olduğunu onlara gösterin.