Bilim ve Teknoloji

Yapay Zeka

Yapay Zeka artık dünya üzerinde kontrolsüz bir şekilde yayılarak birçok olmaz denilen olayın öncüsü olmaktadır. Yazılım alanında üst düzeysel yapılan çalışmalar ile birlikte çok önemli buluşlar ve teknolojiler ortaya çıktığı gibi birbirinden farklı işlevsel aygıtlarda yapılmaktadır. Yapay zekâ sayesinde karşınızda ki kişinin gözlerine bakmış olduğunuzda gerçek kişiliğini ortaya çıkartarak sizlerin olumsuzluklardan önceden bilmenizi istemektedir.

Yapay zeka teknolojileri sayesinde artık pek çok şey yapmak mümkün olduğundan gözlerinin silislerinden kişilik analizi yapılabilmektedir. Bu durumu yaşayabilmek için tabi ki de üst düzey yapay zeka teknolojisi ve yazılımı gerekmektedir. Fakat başlıkta ki sormuş olduğumuz sorumuzu gerçekleştiren yapay zekâların olması akıllara durgunluk vermektedir. Üst düzey teknoloji ve yazılımla da olsa göz hareketlerinden kişilik analizini çıkarabilen bir yapay zekanın olması önümüzdeki zamanlarda yapay zeka yazılımının üzerine gidildiğinde neler çıkabileceğini düşündürttükçe insan bünyesinde daha çok tedirginlik hissi yaratmaktadır.

Yapay Zekanın Uygulama Alanları

Yapay zeka teknolojinin üzerine gidildiği günden beri pek çok farklı alanda çalışmalar yürütülse de belli başlı temel alanları bulunmaktadır. Bu alanlar içerisinde yapılan çalışmalarda zaten en iyi kategoriler olduğundan yapay zekanın ne kadar yararlı bir şey olduğu gösterilmektedir. Yapay zeka uygulama alanları;

  • Ses tanıma
  • Görüntü işleme
  • Doğal Dil İşleme
  • Muhakeme

4 farklı alanda yapılan çalışmalar yapay zekanın en çok işlevsel olarak yük bindiği ve önemli çalışmaların gerçekleştiği alanlar olarak bilinmektedir.

Yapay Zekanın Geleceği

Yapay zekanın geleceği hakkında birçok farklı kişi fikirlerini beyan ederek, olası oluşacak olayların yönlendirilmesini yapmış olduğu bilinmektedir. Birçok yazılım şirketinin de yapay zeka ile ilgili bir gelecek planları konusunda taktik vermese de ilerleyen zamanlarda Yapay zekanın farklı boyutlarda olacağının sinyallerini vermektedir. Farklı boyutlarda olacak yapay zekanın insanlık üstünde neler yapabileceği korku dolu soru işaretleri oluştursa da doğruya kullanıma itildiğinde yapay zekanın gerçek gücünün daha farklı kullanabileceği görüşünde olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden pek çok farklı iş dünyasında ki önemli kişiler yapay zeka hakkında farklı şeyler söylemektedir.

Yapay Zeka Türleri

Yapay zekanın da kendi içerisinde önemli türleri bulunmaktadır, bunlar zayıf ve güçlü olmak üzere karşımıza iki şekilde çıkmaktadır.  Yapay Zeka türleri içerisinde yer alan zayıf model belli komut ve görevleri yerine getirmek amacı ile çalışmaktadır. Örnek olarak verdiğimizde Siri gibi kısa komutlarla çalışan uygulamaları gösterebiliriz. Güçlü yapay zekaları ise bambaşka bir seviyededir, bilişsel olarak insandan da gelişmiş olduğu savunulur ancak bunun için elbette ki belli bir süre gereklidir. Güçlü yapay zeka modeli sorunlara karşı çözüm üretmek için kullanılmaktadır. Dünyanın yapay zeka konusunda ne kadar gelişeceği belirsizdir ancak yapılan bu çalışmalara baktığımızda güçlü yapay zeka türlerinin her geçen gün daha da gelişeceğini kesinlikle söyleyebiliriz.

Etiketler