Bilim ve Teknoloji

Zamanda Yolculuk Mümkün mü?

Zamanda yolculuk mümkün mü

Zamanda Yolculuk

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz zamanda yolculuk, bilim insanlarının araştırdığı bir konudur. Bu konuda yıllardır çeşitli araştırmalar ve yeni teoriler ortaya atılmakta. Bu konuda sizlere bu teorilerden ve zamanda yolculuğun aslında kısmen mümkün olduğundan ve nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

Kara Deliği Kullanmak

Bazı uzmanlara göre kara delik, bir zamanda yolculuk aracıdır. Bunun içine girenler farklı bir zamana doğru hareket etmektedir ve uzay-zamanda bir yolculuk yapmaktadır. Hatta bazı bilim insanlarına göre de kara deliğin zıttı olan beyaz delikler bu görevi üstlenmektedir. Yani kara deliğe girenler beyaz delikten farklı bir zamana çıkarlar. Fakat bu bir teoridir, böyle bir şeyin olup olmadığı bilinmiyor. Belki de teknoloji geliştikçe kara delikler hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız.

Solucan Deliğini Kullanmak

Solucan deliği, uzay zamanda sizleri herhangi bir alana yollamaktadır. Kara delik ile beyaz delik arasındaki bir köprü olarak düşünülen bu sistemler hakkında pek bir bilgi sahibi değiliz. Bu konuda bilim insanları çalışmalarını yürütmektedir.

Paralel Evren Teorisi

Bazı bilim insanlarına göre paralel evrenler ile zamanda yolculuk mümkün olabilir. Şu anda her zamanın ve mekanın bir paralel evreni bulunmaktadır. Bu paralel evrenlerden yararlanılarak eski bir zamana gitmek mümkün olabilir.

Işık Hızını Kullanmak

Bazı uzmanlara göre ışık hızı, zamanı yavaşlatan bir sistemdir. Işık hızı ile birlikte zamanın yavaşladığı da bir gerçektir. Çünkü bu konda birçok deney yapılmıştır ve yüksek hızda olan bir cisim için zamanın daha yavaş geçtiği tespit edilmiştir. Bu teoriye göre ışık hızına yakın bir hıza ulaşırsak zaman bizim için daha yavaş geçeceği için biz geleceğe hızlı bir geçiş yapabileceğiz. Örneğin bir araca bindiniz ve ışık hızına yakın bir hızda uzun bir süre dolaştınız. Dünyaya indiğinizde dünyadakiler daha fazla yaşlanmış iken siz daha genç duracaksınız.

Peki ışık hızını aştığımızda ne olur? Bu konuda bazı bilim insanları ışık hızını aştığımızda zamanın geçmişe doğru akacağını söylemektedir ki henüz dünyadaki en hızlı uzay aracının bile saniyedeki hızı 100 kilometreyi geçmemektedir. Işık hızı ise saniyede 300.000 kilometredir.