Ekonomi

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin, normal para birimlerinin dışından dijital ortamlarda ürütülen ve üretildiği gibi aynı şekilde dijital ortamda harcanabilen para birimlerinden bir tanesidir. Herhangi bir merkez tarafından yürütülmediği için farklı kurum ve kuruluşların merkezi kontrolünde olmamaktadır. Dolar ve ya Euro gibi belli bankalar tarafından basılabilen bir para birimi de olmadığından ötürü bilgisayarların sistemleri tarafından üretilen ve her geçen gün iş dünyasında daha çok yaygınlaşan Bitcoin yakın zamanda dünya genelinde yaygınlaşacağı kesin olarak görülmektedir.

Kripto para birimi olarak adlandırılan Bitcoin, diğer para birimleri arasında en çok değeri olan ve en çok yaygınlaşması muhtemel olan para birimleri arasında gösterilmektedir. En değerli ve en çok yaygınlaşması muhtemel olan kripto para biriminin başında gelen Bitcoin üzerinde yapılan çalışmalar oldukça fazladır. Bitcoin madenciliği çalışmaları arttırarak yapılan işlemler bilgisayarlar üzerinde kayıt altına tutulmaktadır.

Bitcoin Madenciliği Ne Demektir?

Bitcoin gelişmekte ve yaygınlaşmakta olan kripto para birimlerinden bir tanesi olduğundan Bitcoin üzerinde yapılan işlemelerin hesabını yapmak, farklı kurumlara ya da iş yerlerine üretimini sağlamak amacıyla yapılan işlemlerin tümüne Bitcoin madenciliği adı verilmektedir. Bitcoin madenciliğinin en temeli Blockchain teknoloji olarak bilinmektedir. Bitcoin madenciliği konusunda en hızlı blok üreten ve işlemleri onaylayıp her Bitcoin arasında blokların zorluluk seviyelerini ayarlayan teknoloji sayesinde Bitcoin madenciliği emin adımlar ile devam etmektedir. Bu işlemleri kesintisiz ve düzenli yapabilmek için çok güçlü işlemcilere sahip bilgisayarlar meydana gelmesi gerekmektedir. Bitcoin madenciliği hem blok zincir konusunda süreklilik kazandırmakta hem de Bitcoin’i serbest bırakıp hesaplama işlemlerinde yardımcı olmaktadır.

Bitcoin Madenciliği Çalışma Prensibi

Bitcoin tarafından yapılan tüm alım satım işlemleri ve Bitcoin’in bağlı olduğu Blockchain teknolojisi kayıtları ile işlenen veriler Bitcoin madenciliği çatısı altında toplanır. Finansal işlemlerin yaşandığı alanlardır. Bitcoinlerinizin şifreleme işlemleri sayesinde Bitcoin madenciliği sayesinde dijital cüzdan olarak saklayabilir ve tutarlar konusunda istediğiniz gibi transfer yapabilirsiniz. Sizlerin Bitcoin cüzdanınıza herkesin ulaşmasını engellemek amacıyla Bitcoin madenciliği işlemleri sırasında iki farklı katman olarak yapılarak genel şifreleme ile sizlerden başkasının erişmesi engellenmektedir.

Bitcoin Madenciliği Yapmanın Yolları Nelerdir?

Bitcoin madenciliği aslında her Bitcoin kullanıcısının yapması gereken fakat bunun içinde belli başlı yeterliliklere sahip olunması gerekmektedir. Öncelikli olarak iyi bir internet hızına ve bağlantısına sahip olunması ve sisteminizin (bilgisayarınızın) donanıma/sisteme en iyi şekilde sahip olmanız gerekmektedir. Bitcoin madenciliği şuan dünya genelinde ASIC cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Bitcoin Madenciliği nasıl yapılmaktadır;

  • Donanım ile Bitcoin (BTC) madenciliği yapmak
  • Cloud Mining ile Bitcoin Madenciliği yapmak
  • Bilgisayar ile Bitcoin madenciliği yapmak, her ne kadar donanıma benzese de normal olarak yapılan donanım madenciliğinden ayrı olarak yapılmaktadır.

Bitcoin Madenciliği Güvenli Mi?

Bitcoin madenciliği aynı Bitcoin gibi merkezi olmayan bir yapı üzerinden ilerleyen yüksek hızda ve internet ve sistemli bir bilgisayara sahip olmak ile birlikte decentralized adı verilen yapı üzerinden götürülen işlemlerden ibarettir. Bu sistemin temel amacı kullanıcıların vermiş oldukları kararları Bitcoinler üzerinde etkilemiş olması ve verilen kararlara göre işlemlerin uygulanmasıdır. Fikir birliğince verilen kararlar bütününde işleyen sistem tamamen kullanıcıların bütününe bağlı olduğundan çoğunluk ile ilerlemektedir. Bu yüzden Bitcoin madenciliği kullanıcıların kararlarına göre ilerlemiş olduğundan sistemin güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

admin

Yorum yap

Yorum yapmak için tıklayın