Ekonomi

Emlak Balonu Nedir?

Günümüzde inşaat sektörü ve emlak sektörü son derece büyümüş ve hali hazırda büyümeye devam eden sektörler olmaktadır. Konutlara olan ihtiyacın artması ve artık insanların yatırım konusunda daha çok konutları tercih etmesi, bu sektörlerde bazı hileli durumların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Aslında bu durum daha çok kişilerin daha fazla kazanmak istemeleri sonucu ortaya çıkmıştır. Emlak balonu kavramının ne olduğu ve tam olarak etkilerinin neler olduğu konusundan biraz bahsedecek olursak, ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayabilirsiniz. Emlak balonu nedir sorusunun cevabını aslında birçoğumuzun aşina olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü emlak balonu sisteminde kullanılan durum, artık neredeyse tüm ticari faaliyetlerde kullanılabilmektedir.

Emlak balonu nedir sorusunu ayrıntılı ve en anlaşılır biçimde açıklayacak olursak. Emlak balonu başka bir deyişle konut balonu, bazı spekülatörlerin emlak piyasasında olmayan bir fiyat artışı yaratması ve buna bağlı olarak emlak fiyatlarının ani bir şekilde yükselmesi olarak ifade edilebilir. Yani daha basit bir şekilde açıklayacak olursak, bir anda bazı bölgelerde emlak fiyatlarının sebepsiz yere arttığını görürüz. Birçoğumuz bu artışın nedenini anlayamaz ve neden kaynaklandığını bilemeyiz. Bu süreçte birçok konut değerinin oldukça üstünde rakamlara satılmaya başlar. Bu durum bizi de etkiler ve o bölgede yapacağımız yatırımların çok değerleneceği gibi bir yanılgıya düşeriz. Bazı riskler almaya ve bölgede yatırım yapmaya teşvik eder. Bölgede yaratılan emlak balonu patladığında ise, elimizde yalnızca değerinin çok çok üzerinde satın aldığımız ve asla tekrardan o değerde bir alıcı bulamayacağımız konutlar kalır. Emlak balonu nasıl ortaya çıkar ve sonrasında nasıl patlar bundan biraz bahsedecek olursak.

Emlak Balonu Nasıl Ortaya Çıkıyor ve Nasıl Patlıyor?

Spekülatörler tarafından yaratılan emlak balonları, amacını yerine getirdikten sonra kendiliğinden patlamaktadır. Emlak balonu nedir sorusu ile ilgili aklınızda herhangi bir soru işareti kalmadığını düşünerek biraz da emlak balonu nasıl ortaya çıkar bundan bahsetmek istiyoruz. Piyasaların normal şartlarında, bir konutun değerlenmesi hemen gelişen bir durum değildir. Bunun için zaman ve o bölgede yapılacak olan bazı faaliyetlerin gerçekleşmesi gerekir. Doğal olarak bu süreci beklemek ve konutun değerlenmesini sağlamak kolay bir durum değildir. İnsanlar genellikle konut konusunda yatırım yaparken, bölgenin ne kadar hızlı bir şekilde değer kazandığına dikkat etmektedir. Bu oldukça isabetli bir düşünce olsa da bazen hesaba katılmayan durumlar söz konusu olabilmektedir. Emlak piyasasında bu duruma emlak balonu adı verilmektedir. Emlak balonunun ortaya çıkmasının nedeni;

  • Ekonominin iyi olması ve buna bağlı olarak insanların konut almaya yönlendirilmeye çalışılmasıdır.
  • Kredi faiz oranlarının düşük olduğu zamanlarda, insanların kredi çekerek konut sahibi olmalarını sağlamak, emlak balonunun ortaya çıkmasın da bir diğer önemli etkendir.

Emlak balonunun patlama süreci de artık bölgede ortaya çıkan gereksiz fiyat artışının bir noktada durdurulması ile başlamaktadır. Çünkü bu fiyat artışının bir sonu ya da bir üst sınırı yoktur ve bir noktada sürdürülemez hale gelmektedir.