Ekonomi

Kredi Gecikirse Ne Olur?

Kredi ödemelerinin gecikmesi

Kredi ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapıyorsunuz. Ancak bazı maddi sorunlar nedeniyle ödemelerinizi aksattınız. Bu durumda neler olacağını bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz. Kredi borçlarınızı ödeyemezsiniz nelerle karşılaşacağınızı sizler için ele aldık.

Kredi ödemesi gecikirse ne olur?

Bankalara maddi anlamda çok fazla ihtiyaç duyuyoruz. Maddi konuda ki ihtiyaçlarımızı en iyi şekilde karşılamak adına bankalardan kredi çekmekteyiz. Fakat kredi ödemelerinizi geciktirdiğiniz zaman da neler olacaklarını bilmeniz gerekir. Kredi gecikmelerinde kredi notunuz düşmeye başlar. Kredi notunuz düşerse de yeniden bir kredi çekme durumu da ortadan kalkmış olur. Genelde kredilerde ki ödeme zorluğunun altında yatan en önemli sebeplerden birisi de yanlış yapılan ödeme planlarından kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer ki önceden hesaba katmadığınız farklı bir ödemeniz devreye girerse doğal olarak bu durum sizlerde zorlamaya neden olmaya başlayacaktır.
Kredi gecikirse ne olur? gibi düşünceler içerisine girildiğini ve kredi taksit ödenmezse ne olacağının bilinmesi gerekir.

Kredi Gecikirse Neler Oluyor?

Bankalar nezdinde çıkartılan yönetmelik gereğince eğer ki bankaların ödemelerinde gecikmeler söz konusu olursa, bankalar krediyi iptal etme hakkına sahiptir. Yahut kredinin tamamını tüketiciden talep edebilir. Böyle bir durumda kredi kullanıcısı da bankanın talep etmiş olduğu kredinin tamamını ödemekle yükümlü olur. Bankaların bu hakkı kullanabilmesi içinde 3 kere taksit ödemesini yapmamasına dikkat ediyorlar. Eğer ki kredi kullanıcısı 3 defa taksidini ödemez ya da geciktirmez gibi bir durum yaparsa o zaman bankalar bu haklarını sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlamış olacaklar. Geciken kredilerde süreç farklı şekillerde işlemeye de başlamış olacaktır. Bu sürece göz attığımız zaman ise banka ilk etapta da ilk taksidi ödemediğinizi iletişim bilgilerinden sizi arayarak tarafınıza bildirmiş olacaktır.

Kısmi ödeme yapılsa bile yine gecikme olduğundan dolayı sizleri iletişim kanalları ile bilgilendirmeye devam ediyorlar. Geç ödemeniz kredi kayıt finansal bürosuna gönderilmesine ve takip altına alınmasına neden oluyor. Kredi ödemelerinin ikinci taksidinde de aynı durum yaşanması halinde müşteriye ihtarname gönderilir. İhbarnamede verilen süre içerisinde yine bir ödeme yapılmazsa o zaman yasal süreç başlayacaktır. Bu süreçten sonra ise muhataplığınız artık bankayla olmuyor. Bundan sonra avukatla muhatap olmaya başlıyorsunuz.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi kredi gecikirse ne olur diyenler için bu durum kredi notuna da yansımış olur. Bundan sonra size hiçbir banka kredi vermez. Hatta kırmızı mührü yemenize neden olur.

admin

Yorum yap

Yorum yapmak için tıklayın