Ekonomi

Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ekonomik faaliyetlerimizi yürütürken bizlere oldukça kolaylık sağlayan kredi kartları, oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Artık neredeyse birçok insan cebinde nakit taşımak yerine, kredi kartı kullanmaktadır. Yapılan alışverişler sırasında taksit imkânı sunması ve ertelenebilir olması kredi kartlarını cazip kılan en önemli etkenlerdir. Özellikle acil ihtiyaçlarımız söz konusu olduğunda ve yanımızda nakit para bulunmadığında kredi kartları tam bir kurtarıcı olmaktadır. Henüz bir kredi kartına sahip değilseniz ve başvuru yaparak kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız bu konuda bir takım bilmeniz gereken konular olduğunu söylemek durumundayız. Kredi kartı başvurusu nasıl yapılır ve şartları nelerdir merak ediyorsanız mutlaka sizin için özenle hazırlamış olduğumuz yazımızı okumalısınız.

Her bankanın müşterilerinden kredi kartı başvurusu esnasında talep ettiği şartlar farklı olabilmektedir. Ancak genel olarak tüm bankaların ortak şartları da bulunmaktadır. Bu şartlar bankalar tarafından değil, Bankalar Birliği Denetleme Kurulu tarafından yerine getirilmesi istenen şartlar olmaktadır. Yani kısacası kurumun belirlemiş olduğu şartlarda bankaların inisiyatif kullanma hakkı bulunmamaktadır. Kredi kartı başvurusu nasıl yapılır sorusundan önce bir kredi kartına sahip olduğunuzda nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsetmek istiyoruz. Şöyle ki;

  • Günümüzde kredi kartı kullanımına dair insanların en çok sorun yaşadığı konu, doğru bütçe hesaplaması yapılmamasıdır. İnsanlar maaşlarından oldukça yüksek bütçeye sahip kredi kartları kullanarak zor durumda kalmaktadır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız Kredi kartınızın limitinin bütçenize uygun olarak belirlenmesine özen gösterin.
  • Sahip olacağınız kredi kartının Size uygun olup olmadığını tespit edin ve ona göre başvuruda bulunun. Kredi kartının uygun olup olmadı konusunda dikkat etmeniz gerekenler; kartın taksit seçeneğinin olup olmadığı nakit avans çekilebilir olup olmadığı gibi konulardır.

Kredi Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler ve Başvuru Aşamaları

Kredi kartları ile ilgili genel bilgi verdikten sonra kredi kartı başvurusu nasıl yapılır bu konudan bahsetmek istiyoruz. Öncelikle kredi kartı başvurusu yapabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış olan kişilerden aile izni istenmektedir. Bunun dışında talep ettiğiniz kredi kartı limitinin gelirinizin 4 katından fazla olmaması ve en önemlisi gelirinizin belgelenebilir olması gerekir.  Ayrıca son yıllarda oldukça önemli olan kredi notunun da riskli seviyede olmaması gerekir. Kredi kartına başvurmak için gerekli koşulları yerine getirmeniz halinde rahatlıkla bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak veya cep şubelerini kullanarak başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca başvuruda bulunacağınız bankanın ATM’si üzerinden de kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Eğer herhangi bir bankanın müşterisi iseniz ve aktif olarak kullanıyorsanız banka otomatik olarak da kredi kartı tanımlayabilmektedir. Kredi kartı başvurusunda gerekli olan belgeler ise şu şekildedir.

  • Maaş bordrosu veya gelirinizi belirleyen herhangi bir belge
  • Nüfus cüzdanı
  • Serbest meslek ile uğraşanlar gelirlerini beyan etmek için vergi levhası vermek zorundadır.

Ev hanımları ve öğrencilerin kredi kartı başvurusunda bulunan bilmeleri için kefile ihtiyaçları vardır.

admin

1 Comment

Yorum yapmak için tıklayın