Ekonomi

Sektörel Olarak Başarılı Büyük Firmalar

Sektörel Büyük Firmalar

Zirveye Oynamak

Türkiye son dönemde dünya çapında büyüyen firmalarıyla göz alıcı bir konuma ulaştı. Kendi alanlarında zirveye oynayan bu firmalar, gerek araştırma geliştirme birimlerinin, gerek üretim tesislerinin, gerek çalışan sayısının devasa boyutlara ulaşmasıyla dünya sıralamasında iyi konumlarda buluyor. Teknolojinin hızla gelişmesi, firmaların sadece kendi sektörlerine odaklanmalarını ve bu alanlarda büyük kazanımlara ulaşmasını sağladı.

Günümüz iş dünyası sürekli değişen, dinamik bir dünya ve bu değişime ayak uyduran firmalar büyük atılımlar yaparak ciddi maddi kazanımlara ulaşıyorlar. Özellikle de son zamanlarda büyümede rekor kıran firmalar adı altında birçok araştırma ve liste hazırlanıyor. Avrupa’nın güvenilir araştırma şirketleri büyüyen firmaları araştırarak, bu büyümeyi neye borçlu olduklarını ve kendi sektörlerinde olarak hangi alanlarda hangi yenilikleri sağladıklarını bulmaya çalışıyorlar. Böylece yeni kurulan firmalara ve halihazırda var olan firmalara ilham olmalarını sağlamayı hedefliyorlar.

Büyüyen Sektörlerin İvmelenmesi

Türkiye’nin alanlarında ivme kazanmış birçok firması var. Havacılık, gıda, tekstil, metal bilimi ve hayvancılık konusunda Avrupa Birliğinin de tespit ettiği 69 firma mevcut. Her biri de 3 yıllık süreçte -%45 arası devasa büyümelerle ülkemizin en değerli firmaları arasına girdiler. Sektörel olarak bu denli yüksek ivmelenmeler Türkiye’nin başarı konumunu uluslararası alanda yükseltiyor.

Bu şirketlerin alanlarında başarılı olması aynı zamanda araştırma geliştirmeye ayrılan bütçelerin de daha fazla artmasını ve bu bütçe artışları hem kalifiye eleman istihdamını hem de yeni teknoloji üretimi konusunda mühendislerimizin isteğini artırıyor. Bir ülkenin olmazsa olmazıdır teknoloji üretimi. Son 10 yılda teknoloji alanında kazanmış olduğumuz ivme, kullandığımız cep telefonundan, uzaya gönderilen bir sondaya kadar her alanda bize geri dönüş sağlıyor. Bu şekilde alan bazında başarılar teknolojik başarılara, teknolojik gelişimler ise ülkeleri daha büyük gelişmişlik düzeyine götürüyor.

Ülke olarak bu firmaları desteklemeye devam etmek önümüzdeki 20 yıllık kalkınma planlarımızda bize daha rahat bir gelecek olarak dönecek. Birçok girişimci yeni sektörlerde yeni firmalar kurmak için birçok programa başvurup projelerini ve prototiplerini yatırımcılara gösteriyorlar. Gelişim ve teşvik programları ile her biri Türk Hava Yolları kadar dünya çapında ün kazanmış firmalara ülke olarak sahip olabileceğiz.

admin

Yorum yap

Yorum yapmak için tıklayın