Felsefe ve Psikoloji

Kaygımızı Nasıl Kontrol Ederiz?

Kaygımızı Nasıl Kontrol Ederiz?

Kaygılarımız günlük yaşantımızda bizi strese sürükleyerek olduğumuzdan daha çok sinirli ve ömrümüzün de hızlı geçmesini sağlayarak yaşama olan bağlılığımızı düşürmektedir. Tehlikeli bir iç güdüsel hislerden ibaret olan kaygılarımız aslında yaşadıklarımızdan dolayı yaşayacaklarımızı düşünerek içsel bir karamsarlığa düşeriz. Bu karamsarlıkta bizim ömrümüzden çalıyor diyebiliriz. İç dünyanızda gerçekten büyük kaygılar yaşıyor ve gündelik yaşantınızda da bu kaygılarınızı kontrol edemiyor artık düşünce yapınızın önüne geçtiyse gününüzün büyük bir kısmını fiziksel olarak yorularak ve yaşadığınız kaygı hissini etrafınızdan gizlemeye çalışarak geçiriyor olabilirsiniz.

Sizlerin kaygı duymasına sebebiyet veren sizlere ekstra stres yaratan faktörlerin bedeninizde yer alması demek sizin fiziksel olarak yormuş olduğundan sağlığınıza da olumsuz yönde etkileyeceğini unutmayınız. Bedeninizde kaygı duyduğunuz olaylar var ise bu olaylardan ders çıkarmaya ve bunları olabildiğince törele etmeye bakın. Yani kaygı hissinizin cesaretinizin önüne geçmesine izin vermeyin. Basit alışkanlıklar kazanarak kaygılarınızın üzerine gidin her ne olursa olsun kendinizin daha iyi hissetmenize yardımcı olun. Kaygınızı kontrol etmek için belli başlı yöntemler mevcuttur bu yöntemleri adım adım sizler ile birlikte işleyerek kaygımızı nasıl kontrol ettiğimizi öğreneceğiz.

Kaygıyı Kabul Edin

Bedeninizde senelerce büyütmüş olduğunuz kaygılarınız sizler için ilerleyen zamanlarda daha da sıkıntılı durumları beraberinde getirebildiğinden en başından kaygınızı büyütmeden bedeninizde kaygınız olduğunu kabul edin. Kaygı duymak sizler için yanlış olmamalı, sadece içinizde beslediğiniz kaygının zararları mevcuttur. Bu durumda da doğru strateji ile vücudunuzdan gideceğine emin olabilirsiniz. Bu doğru strateji başlıkta da gördüğünüz üzere kaygılarınızı kabul etmek ile başladığından öncelikle kaygınızı kabul etmeniz gerekmektedir. Kabul etme metodunu tamamladıktan sonra artık kendinizde neler değiştiğine bir kez daha gözden geçirin. Nasıl hissettiğinizi çevrenizde en yakın hissettiğiniz kişilere anlatın. Bir nevi içinizde kaçmış olduğunuz ve her geçen gün büyüttüğünüz size zarar veren bir durumun varlığını kabul etmelisiniz. Daha sonra ona göre bir çözüm yolu bulmayı hedeflemektesiniz, bu durum ilk adım için en iyi hissedeceğiniz durum olmaktadır.

Kuvvet Dili Kullanımı

İlk adım olan kaygınızı kabul etme metoduna iyi bir giriş yaptıktan sonra aynı hızla devam ederek kaygınızın kontrolünün sizde olduğunu ve bu kaygınızı en iyi şekilde kontrol edebileceğinize bu güçte olduğunuza kendinizi ikna etmeniz gerekmektedir. Kendinize vereceğiniz motive dolu cümleler ile kaygınızdan daha kuvvetli olduğunuzu kendinize ispatlayın.

İçsel Gücünüzü Düzenli Bir Şekilde Ayarlama

Bedeninizin iç gücünü de aynı kas organlarınızın gücü gibi hissedin. Ne kadar çok çalışıp o bölgeyi hissederseniz kaygınızı kontrol etme oranınız o kadar artmaktadır. Sağlıklı bir yaşam belirtileri için belli stratejiler yardımıyla sizlerin önünde engel olarak kaygıları en iyi şekilde yenebilirsiniz.

Kendinize Yapabileceğiniz Hedefler Koyun

Bedeninizin sürekli olarak olumlu şeyler düşünmesi ve kazanmaya alışık olması çok önemlidir. Çevrenizde yapacağınız şeyler için olumlu ve kendi içinizde her zaman iyi olan olaylar yapmaya tasvir edin. Her dâhim kendi yapabileceğiniz bir şeyi bulmak başarılı olacağınız anlamına gelmediğinden kendi içinizde başarılı olmak amacıyla kendinize küçük küçük yapabileceğiniz hedefler koyun ve bu hedefleri gerçekleştirmeye çalışın. Hedefinizi gerçekleştirdiğiniz de kendinizi ödüllendirin aynı şekilde belirlemiş olduğunuz hedefinizi gerçekleştiremediyseniz kendinizi de cezalandırın. Kaygılarımız bizler ile birlikte yaşayan her geçen gün bizlerin büyümüş olduğu gibi onunda büyümüş olduğunu ve ilerleyen zamanda kaygılarınızın hayatınızın önüne geçeceğini unutmayarak yukarı da madde madde yazmış olduğumuz yazımızda kaygılarımızı yavaş yavaş yok etmeye çalışacağız.