Felsefe ve Psikoloji

Oyun Terapisi Nedir?

oyun terapisi

Çocuklarla iletişim kurmak normal bireylere oranla biraz daha zor olmaktadır. Hal böyle olunca çocuklarında psikolojik açıdan yaşayacakları sorunları görmemiz biraz zorlaşmaktadır. Sonuç olarak baktığımızda yaşanan sorunun neden kaynaklandığı ve travmatik olayın ne zaman tekrarlandığı hayati derecede önem art etmektedir. Peki, çocuklarla iletişim kurarak onların duygularını anlayabilir miyiz? Elbette bu mümkündür, oyun terapisi sayesinde çocuklarınızın bütün sorunlarını anlayabilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Oyun terapisi nedir? Oyunlar ve oyuncaklar aracılığı ile çocukların duygularını ifade etmesi ve ardından psikolojik olarak yardımın başladığı terapiye denir.

Çocuk terapisi konusunda yardım edecek kişinin alanında uzman olması gerekmektedir, gerekli olan sertifikaları almayanların bu alanda daha az başarılı olduğunu söylemeliyiz. Oyun terapisi nedir? Sorusuna genel bir cevap vermiştik, çocukların hayal kurmasını sağlayan bir terapi yöntemi olduğunu da eklemek istiyoruz. Çocuklar oyun oynarken çeşitli hayaller kurar ve sorunlarını anlatabilir, bu gibi durumlarda uzman terapist çocuğu sorunu farklı bakması konusunda yardımcı olur. 2-11 yaş aralığındaki bütün çocuklarda bu yöntemi izlemek mümkündür ancak 6 yaşından büyük çocukların konuşmaları daha gelişmiş olmasından dolayı tedavi daha da başarılı bir şekilde gerçekleşir.

Oyun Terapisi Çocuklara Ne Gibi Katkı Sağlar?

Oyun terapisi psiko drama özelliği de taşımaktadır yani rol oynamalar sayesinde çocuk negatif durumları tekrar yaşar. Terapistin yardımlarıyla birlikte çocukta yeni bakış açıları meydana gelir. Bunun dışında oyun terapisinin faydaları şu şekilde listelenebilir;

  • Çocukların zihinsel ve sosyal olarak kendini ifade etmesi ve kendisini anlamasına yardımcı olur.
  • Çocukların bu süreç sonunda kendilerine olan güvenir artar, sorumluluklarının farkına varmayı öğrenir.
  • Bu süreç sonunda çocuklar karşılaşacakları problemlere karşı daha da dirençli olurlar, sorunlara karşı çözüm odaklı bir bakış açısında sahip olurlar.

Oyun Terapisi Hangi Sorunlarda Kullanılır?

Oyun terapist uzmanı ilk olarak oyun için uygun bir ortam hazırlar. Çocuğun ailesi bu süreci yakından takip edebilir ancak terapi sırasında ailenin çocuğa çok yakın olması önerilmez. Oyun terapisi birçok sorunda etkili sonuçlar vermektedir. Şimdi bunları sizler için listeleyelim;

  • Travma sonrası stres ve kaygı bozukluğu
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
  • Okuma problemi
  • Sosyal kaygı bozukluğu
  • Depresyon ve içe kapanma
  • Sebebi net olarak bilinmeyen baş ve karın ağrıları
  • Boşanma sonrası çeşitli sorunlar

Psikoloji olarak sorun yaşayan çocuk yukarı da yer alan sorunlardan dolayı oyun terapisi sürecinden yararlanabilir. Problemlerin anlık olması önemli değildir yani geçmişte yaşanan bir olayda çocuğu psikolojik olarak etkileyecektir. Ailelerin çocuklarını tanıması onlara karşı ilgi göstermesi ve okul cağında bizzat öğretmenleri tarafından dikkatlice izlenmesi sonucunda bu tarzda problemler belirlenebilir. Erken tanı süreci ne kadar önce olur ise çocuğun problemi geride bırakması ve okul başarısının artması da o kadar fazla olmaktadır.