Felsefe ve Psikoloji

Özgüven Nedir Nasıl Geliştirilir?

İnsanların hayatı üzerinde son derece önemli etkilere sahip olan özgüven konusu, her insanda ne yazık ki sağlıklı bir biçimde gelişim göstermemektedir. Bazı insanlar da son derece fazla olan özgüven bazı insanlarda da yeterince olmamakta veya üzerinde çalışmalar yapılması gerekmektedir. Özgüven nedir nasıl geliştirilir yazımızda bundan bahsetmek istiyoruz. Öncelikle özgüvenin son derece önemli ve temel duygusal bir gereklilik olduğunu söyleyebiliriz. Kelime anlamı kısaca insanın bir şeyi yapabilme oranı olarak, kendine biçtiği değer biçiminde ifade edilebilir. Özgüven aslında kişinin daha çok kendine verdiği değer ile alakalı ve bu durumla özdeşleşen bir kavramdır. Yani kısacası özgüveni zayıf insanlar, genellikle kendilerini yeterince önemli ve değerli görmediklerinden dolayı bu sorun ile boğuşmak zorunda kalırlar. Özgüven nedir nasıl geliştirilir sorusu, birçok insanın cevabını merak ettiği ve öğrenmek istediği önemli bir sorudur. Bu sebeple dikkatli ve özenli bir şekilde cevap verilmesi gerekmektedir.

Güven eksikliği çoğu zaman kişilerin çok fazla farkında olduğu bir durum değildir. Hatta kişilerde meydana gelen birçok psikolojik ve olumsuz durumun nedeni özgüven eksikliği iken, insanlar bunun farkına bile varmazlar. Özgüven eksikliği kendini doğru ifade edememe, toplum içinde kendini savunamama ve konuşamama, normal koşullarda çok iyi bildiği konularda bile kendini ifade edememe gibi belirtilerle ortaya çıkar. Eğer saydığımız bu durumlardan herhangi biri sizde veya çocuğunuzda var ise, özgüven eksikliği sorunu ile karşı karşıya olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu durum değiştirilebilir veya özgüven biraz çaba sarf edilerek geliştirilebilir.

Özgüven Geliştirme Yolları Nelerdir?

Özgüven eksikliği asla kaderiniz değildir. Psikolojik yardım alarak veya size bulunacağımız tavsiyeleri yerine getirerek, özgüven eksikliği problemini aşabilir ve özgüveninizi geliştirebilirsiniz. Özgüven nedir nasıl geliştirilir ve bu amaçla neler yapılmalıdır konusundan biraz bahsedecek olursak. Şöyle ki;

  • Özgüven sorununun ortaya çıkış nedeni insanların kendini yeterince sevmemesi ve fazla kusurlu bulmasıdır. Bu sebeple öncelikle kendinizi sevmeli ve kusurlarınızı kabul etmelisiniz. Her şeyden önemlisi hiçbir insanın mükemmel ve kusursuz olmadığını anlamalı ve kendinize diğer insanlardan daha değersiz görmemelisiniz.
  • İnsanların özgüvenini yıkan bir diğer önemli etken, daha öncesinde iş veya okul hayatında yaşamış olduğu başarısızlıklardır. Bu başarısızlıklara neden olan da insanların kendilerine realist hedefler koymamalıdır. Kendinize yetenekleriniz ve kapasiteniz doğrultusunda hedefler koyduğunuzda bunlara ne kadar kolay başarabildiğinizi görecek ve bu sayede özgüvenin izin geliştiğini görebileceksiniz.
  • Her ne olursa olsun hata yapmaktan veya rezil olmaktan korkmamalı ve başınıza gelebilecek her türlü olumsuz durum ile başa çıkabilecek kadar güçlü olduğunuzu kendinize hatırlatmanız gerekmektedir.
  • Özgüveninizi geliştirmek için yapmanız gereken; hata yaptıysanız tekrar deneyin ve yüzlerce kez hata yapsanız ve rezil olsanız dahi, başardığınızda insanların aklında yalnızca başarınızın kalacağını asla unutmayın. Denemekten vazgeçmemeniz size hem başarıyı getirecek hem de özgüveninizi geliştirmenizi sağlayacaktır.

admin

1 Comment

Yorum yapmak için tıklayın