Felsefe ve Psikoloji

Uykusuzluğun Psikolojik Nedenleri

Uykusuzluk insanların hayatında oldukça ciddi sorunlara yol açabilen ciddi bir sağlık problemi olmaktadır. Kişilerin tüm yaşam kalitesini etkileyen ve gerek iş hayatında gerek ise sosyal hayatında başarısız olmalarına neden olan uykusuzluk problemi, üzerinde mutlaka durulması gereken bir sorundur. Uykusuzluk sorununun yaşanmasında etkili olan birçok önemli faktör vardır. Bu faktörlerin bazıları fiziksel faktörler iken bazıları ise psikolojik etmenler olmaktadır. Uykusuzluğun psikolojik nedenleri insanlar arasında farklılık gösterse de genel olarak benzer sorunlardır. Uykusuzluk problemini aşmak ve bu sorunun yarattığı farklı rahatsızlıklardan korunmak için, mutlaka sorunun kaynağı bulunmalı ve bu konuda neler yapılabileceği ile ilgili yardım alınmalıdır. Uykusuzluğa neden olan faktörler psikolojik olsa da sonrasında yaratacağı sorunlar hem psikolojik hem de fiziksel sorunlar olacaktır.

  • Sıklıkla uykusuzluk problemi yaşıyorsanız ve herhangi bir fiziksel sağlık probleminiz yok ise; muhtemelen aşağıda belirttiğimiz ve uykusuzluğun psikolojik nedenleri olarak adlandırdığımız sorunlar sizleri etkiliyordur. Bu önemli psikolojik nedenler;
  • Günümüzde insanlar iş hayatında, okul hayatında ve sosyal çevresine yaşadığı sorunlar ile kolay baş edememektedir. Genellikle uyku öncesinde, gün içinde yaşanan sorunlar tekrar hatırlanıp üzerine kafa yorulduğunda, insanların uykusu kaçmakta ve uyku sorunu ortaya çıkmaktadır.
  • İnsanların farkında olmadan depresyonda olması, uyku sorununun ortaya çıkmasındaki en önemli psikolojik nedenlerden biridir. Aslında depresyon ve uyku birbirleriyle zincirleme olarak gerçekleşen durumlardır. Depresyonda olmak uyku sorununu ortaya çıkarırken, uyku sorunu da depresyona neden olmaktadır.
  • Kişinin kendine uygun bir yaşam tarzına sahip olmaması, çevresindeki insanlar ile sorun yaşaması ve doğru iletişim kuramaması uykusuzluk sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Uyku Sorununu Aşmanın Yolları

Uyku sorunu insanların çok fazla ciddiye almadığı ancak oldukça ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Uykusuzluğun psikolojik nedenleri ve fiziksel nedenleri saptandıktan sonra doğru bir tedavi yöntemi bulunabilmektedir. Sorunun gerçek kaynağı tespit edilmeden tedavi olmak ve soruna çözüm bulmak mümkün değildir. Sorunun kaynağını bulmakta zorlanıyorsanız mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Fiziksel bir sorun tespit edilmez ise mutlaka psikolojik destek alınmalıdır. Uykusuzluk problemini aşmak için yapılabilecek genel tedavi yöntemleri şu şekilde olmaktadır.

  • Uykusuzluk problemi yaşamanıza neden olan fiziksel etmenleri öncelikle ortadan kaldırmalısınız. Yatağınız, odanız ve beslenme biçiminiz bunlar uykusuzluğa neden olan fiziksel etmenler olmaktadır.
  • Psikolojik yardım olarak uykusuzluğa neden olan psikolojik nedenleri rahatlıkla aşabilirsiniz. Bunun için oldukça gelişmiş terapi yöntemleri bulunmakta ve bu terapi yöntemleri, kişilerin birçok önemli sağlık sorununa fayda sağlamaktadır. Bu faydalı terapi yöntemini alanında uzman doktorlardan almanız gerekmektedir. Hastalıkların tedavisinde doğru doktor seçiminin ne kadar önemli olduğunu bilmenizde fayda vardır.

Son olarak uykusuzluk problemi ile başa çıkmanın bir diğer yolu ilaç tedavisidir. Bu tedavi seçeneği en son çare olarak düşünülmeli ve asla kafanıza göre ilaç almamalısınız. Tedaviye yardımcı olacak ilacın doktor tarafından yazılması gerekmektedir.