Sağlık

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir? Neden Ortaya Çıkar? Tedavisi Nasıldır?

Akciğer kanseri nedenleri, tedavisi ve belirtileri

Akciğer Kanseri

Akciğerler, nefes alıp vermemizde hayati önem taşımaktadır. Akciğerlere alınan oksijen, buradan tüm vücuda başarılı bir şekilde dağıtılır. Akciğerde yaşanacak olan problemler organların ihtiyaç duyduğu oksijene ulaşamamasını sağlar. Bu durumda organlar durmaya başlar ve hayati tehlike baş gösterir. Bu problemlerin yaşanmaması için akciğerlere çok iyi bakılması gerekecektir.
Birçok farklı sebepten dolayı akciğerlerde bulunan hücrelerde ölümler başlar. Birkaç hücrede yaşanan ölüm problem değildir ve zamanla yenilebilir. Ancak bu ölümler kontrolsüz olarak ilerlemeye başladığında tümör olarak isimlendirilir ve akciğerin büyük bir kısmı ölmüş olur. Akciğerde bu durumun gerçekleşmesi akciğer kanseri olarak isimlendirilmektedir.

Akciğer kanseri neden oluşur

Akciğer Kanseri Neden Olur?

Akciğer kanserine yakalanan hastalar oldukça zorlu bir süreçten geçmek zorunda kalacaktır. Bu zorlu süreci yaşamak yerine kansere sebep olan etmenlerin bilinmesi ve bunların hayatımızdan çıkarılması çok daha doğru bir tercih olur. Akciğer kanseri nedenleri arasında ilk sırayı her zaman sigara ve tütün kullanımı alır. Bu ürünlerin kullanımı ile ciğerlere çekilen duman çok büyük bir zarar vermektedir.
Birçok insan akciğer kanserinin yalnızca sigara ve tütün ürünlerinden bulaştığını düşünmektedir. Bu da oldukça yanlış bir kanıdır. Akciğer kanserinin sebepleri arasında hava ve su kirliliği de gelmektedir. Sürekli olarak kirli havayı soluyan kişilerde de bu kanser türü kendisini gösterebilmektedir.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanserinin çok sayıda farklı belirtisi olmasına rağmen erken teşhisi zordur. Ortaya çıkan belirtilerin büyük bir kısmı sıklıkla yaşanılan solunum yolu rahatsızlıklarında da kendisini göstermektedir. Bu sebeple de insanlar belirtileri çok önemsemez ve basit bir solunum yolu hastalığı olduğunu düşünür.
İnsanlarda akciğer kanseri belirtileri arasında ilk sırayı şiddetli öksürükler almaktadır. Arkası kesilmeyen öksürüklerde kanlı balgam çıkarılması ya da göğüste ağrı hissedilmesi dikkat edilmesi gereken belirtiler arasında yer alır. İnsanlarda ses kısıklığı, halsizlik, sürekli yorgunluk hissi ya da hırıltılı solunum sesi de belirtiler arasında sayılmaktadır. Bu belirtilerden bir ya da birkaçına sahip olan kişilerin hastalıkları küçümseyerek evde geçirme düşüncesi içerisinde olmaması gerekmektedir.

Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok insanın yaşamını kaybetmesine sebep olabilen bu hastalığın tedavisinde çok önemli mesafeler kat edilmiştir. Çok sayıda insanda görülmesi ve çok ciddi bir hastalık olması tıp alanında yapılan çalışmaların bu hastalık üzerinde yoğunlaşmasını sağlamaktadır.
Günümüzde akciğer kanseri tedavisi ilk aşamada ilaç ve ışınlar ile gerçekleştirilmektedir. Tıpta kemoterapi ve radyoterapi olarak isimlendirilen tedavi yöntemlerinde başarı oranı her geçen gün yükselmektedir. Teknolojideki gelişmeler ile kanser hücrelerini direkt olarak hedef alan ilaçlar üretilebilmektedir. Eğer bu tedaviler sonuç vermezse ameliyat seçeneği devreye girmektedir. Ameliyata alınan hastaların akciğerlerinde yer alan tümörler özel olarak alınarak hastalığın vücudu tamamen terk etmesi sağlanmaktadır.