Sağlık

Arısütünün Vücut Sağlığına Katkıları

Arısütü besin değeri yüksek bir şifalı bitkidir. Karbonhidrat, protein, yağ, mineral ve vitamin bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Arısütü genç bal arılarının salgı bezinden yapılır. Ekşimsi tadı olan arısütü jel kıvamındadır. Vücudu hastalıklara karşı koruyan arısütünün faydalarını saymakla bitiremeyiz. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerin başında arısütü gelir. Isı ve ışığa karşı duyarlı olan arısütü saf olarak tüketildiği gibi bal ile karıştırılıp tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Sağlık açısından tahta kaşıkla tüketilmelidir.

Kansere Karşı Etkisi

Arısütü vücudu anti bakterilere karşı korur. Bakterilerin vücuda yerleşip çoğalmasını önler.  Hücrelerin yenilenmesini sağlar.  Yüksek tansiyona karşı çok etkili bir besin maddesidir. Kanser hastalıklarına karşı güçlü bir antioksidandır. Hafızayı güçlendirir, unutkanlığı önler.  Arısütü cilt problemlerine iyi gelir. Cilde tazelik vererek cildin güzel bir görünüme kavuşmanızı sağlar.


Genel Olarak Vücuda Faydaları

Arısütü sindirim sistemini düzenler.  Kabızlığı giderir. Ülser hastalarına arısütü tavsiye edilir.  Uyku sorununu düzene sokar. Adale ve kas bölgesinde meydana gelen ağrıları dindirir. Kolesterol seviyesini dengede tutar. Kemoterapi ve ışın tedavisinin vücutta görülen yan etkilerini yok eder. Siyatik, lumbago ve disk rahatsızlığı tedavisinde yoğun olarak kullanılır. Arısütü saç dökülmesini önler. Vücutta sivilcelerin çoğalmasını önler. Cildin güzelleşmesini sağlar.