Anne ve Çocuk Sağlık

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çözümü

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Dikkat eksikliği geçmişten beri özellikle küçük yaşlarda, çocuklarda görülen bir sağlık sorunudur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Bu sağlık sorununun kısa adı ise (DEHB) olarak bilinmektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu geçmişte bir sağlık sorunu olarak görülmemekteydi. Bu yüzden geçmişte bu sağlık sorununu yaşayan kişileri tembel, başarısız olarak tanımlarlar ve başarısız kişiler olarak adlandırılırdı.

Ancak günümüzde (DEHB) Tedavi edilebilir bir sağlık sorunu olarak görülmektedir.

Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu En Çok Kimlerde Görülür?

Çocuklu yaşlarda görülen bu sorun erkek çocuklarda daha yaygın bir şekilde görülmektedir. kadınlarda ise yaş ilerleyip erişkinlik çağına doğru daha fazla görülen bir rahatsızlıktır bu durumda kadın ve erkeklerde hemen hemen aynı oranda görülmektedir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu daha çok okul çağlarında anlaşılabilir duruma gelmektedir.

(DEHB) Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Başlıca Belirtileri Nelerdir?

 • Kişinin derse odaklanamaması
 • Başka hayallere dalması
 • Detaylara dikkat edememesi
 • Aynı yerde uzun süre sabit durup oturamaması
 • Dikkatinin kolayca dağılması
 • Günlük işlerini düzenli olarak yapamaması
 • Bekleme gerektiren ve düzenli olarak yapılması gereken işleri yapamaması
 • Sağa sola zıplama, koşma, atlama gibi yerinde duramaz davranışlar sergilemesi
 • Çok konuşup, karşısında konuşan kişileri dinlememesi
 • Bir işe hızlı başlaması ancak hiç bir işi tamamlamaması
 • Sabırsızlık
 • Oyun oynarken sırayı beklememe, aniden arkadaşlarının elinden oyuncakları alması
 • Çok ve uygun olmayan yerlerde gereksiz konuşması
 • Bağırma ve gülme

Çocuklarda Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olduğunu gösteren bazı davranışlardandır.

(DEHB)

Çocuklarda (DEHB) Belirtileri Görüldüğünde Ne Yapmalı?

Yukarıda saymış olduğumuz davranışları taşıdığını gözlemlediğiniz çocuğunuz var ise bu sağlık sorununun olabileceğini düşünebilirsiniz. Bu gibi durumlarda ise çocuğun tembel veya akademik başarısı olmayan bir kişi olduğunu düşünmeden çocuğunuzda Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olabileceğini göz ardı etmeyip bu konuda uzman doktorlara giderek tam olarak teşhis konulmasını sağlayınız.

Unutmayınız ki bu bir tedavi edilebilir sağlık sorunu olup, kendi, başınıza üstesinden gelemeyeceğiniz bir durumdur. Bu nedenle uzmanlardan tedavi için mutlaka yardım almalısınız. Bu problemi yaşan çocukların tedavisinden sonra hayatını tam anlamıyla düzene sokacağınızı unutmayınız. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi edilmediği taktirde hayatını etkileyecek problemlerle karşılaşması kaçınılmaz olacaktır.

Dikkat Eksikliğinin Sosyal Hayata Etkisi

Dikkat düzeyindeki eksiklikler, birçok kişide sosyal hayatı olumsuz etkileyici seviyelerde olabilir. Bu konuda öncelikle yapılması gereken ilk iş, teşhisin doğru bir şekilde koyulabilmesidir. Birçok kişi herhangi bir uzmandan yardım almadan kendilerine ya da çocuklarına bilinçsiz bir şekilde teşhis koyabiliyor. Bu gibi durumlarda teşhis yanlış koyulduğu için uygulanan tedavi yöntemlerinin faydası olmadığı gibi daha kötü sonuçlar da doğurabiliyor. Bu yüzden psikoloji alanındaki uzmanlardan bilgi almak, yapılması gereken işlerin başında geliyor.

Dikkat eksiliğinin sosyal hayattaki en olumsuz etkilerinden biri iletişim zorluklarıdır. İletişim, sosyal hayatımızın büyük bir bölümün kapsar. Gerek karşıdaki kişiyi anlamada gerekse kendimizi ifade etmede kullanabileceğimiz tek organımız beynimizdir. Eğer beynimizde fiziksel bir anomali varsa, bu durumda ilaçsız bir şekilde uygulanan tedavi yöntemleri başarısız olabilir. Ancak sorunun kaynağı psikolojik bozukluklar ise, farklı yöntemler ile başarılı bir tedavi elde edilebilir. Sorunun kaynağı her ne olursa olsun dikkatsizlik, eğitim, ev hayatı ve iş hayatına kadar tüm alanlarda başarısızlık getirebiliyor. Özellikle karakter, çocukların büyüme çağında şekillenmeye başlıyor. Bu açıdan bakıldığında dikkat eksikliği rahatsızlığı eğer erken teşhis edilmez ise, karakter üzerinde kalıcı etkiler bırakabiliyor. Bu durum da doğrudan sosyal hayatı olumsuz etkileyen unsurlardan biri haline geliyor.
Son olarak, dikkat eksikliği nedeni ile sosyal alanlarda sık sık problemler ile karşılaşıyorsanız, alanında uzman kişilerden bilgi almanızda yarar var.