Sağlık

Corona Virüsü ile ilgili Merak Edilenler

Coona virüs ile ilgili merak edilenler

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsü ilk kez bu yıl değil, aslında daha önceden de görülmüş bir virüstür. ilk olarak 1960 yılında ortaya çıkan bu virüs günümüzde de görülmeye başlayınca bir anda insanların korkulu rüyası haline geldi. Corona virüsü daha önceden kendiliğinden kaybolduğu ve etkisini yitirdiği için herhangi bir tedavisi veya aşısı yok.

Corona Aşısı Bulundu Mu?

Corona Virüs Aşısı Bulundu Mu?

Günümüzde bu virüs çıktığı günden beri bilim adamları üzerinde çalışmaya ve hastalığın tedavisi için aşı bulmak için adeta gece gündüz uğraşmaya başladılar. Şuan Amerika ve Çin ilk aşı denemelerini insan üzerinde yaptılar. Yararlı olup olmayacağı takip edilmektedir. Yani 17.03.2020 tarihi itibari ile henüz deneme aşamasında ve etkisi bilinmemektedir.

Corona Virüs

Corona Virüs Nasıl ilerler?

Bu hastalık solunum yollarını, ak ciğerleri doğrudan etkilemekte ve solunum güçlüğü, solunum yolu enfeksiyonuna yol açıyor. Buda demek oluyor ki kısacası insanları nefes alma güçlüğüne sevk ediyor. ilerleyen aşamalarda ise ciğer kapasitesini düşürüp kişinin nefes alamayıp boğularak ölmesine neden oluyor. Hastalık en fazla yaşlılarda ve kronik hastalığı bulunan kişilerde tehlikeli bir hal alıyor.

Corona Virüs Nasıl ilerler?

Corona Virüsünden Korunmanın Yolları Nelerdir?

  • En etkili tedbir sosyal izolasyon
  • Kişisel temizlik
  • Dezenfekte
  • Dış yüzeyde alkol oranı yüksek kolonya

Şöyle diyebiliriz ki elinizden geldiğince dışarı çıkmamak, insanlarla temas halinde bulunmamak, kalabalıktan uzak durmak gerekir. Çok zorunlu kalındığı ve dışarı çıkılması gerektiğinde her ne olursa olsun eve gelir gelmez dışarda kullanılan kıyafetler çıkarılmalı, el ve yüz temizliği yapılmalı, tuzlu su ile gargara yapmak gerekir.
Temizliğe dikkat edilip izole bir hayat yaşandığı taktirde virüsün bulaşma riski minimuma inecektir. Bana olmaz demeyip gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.

işte Corona Virüs Belirtileri

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Bu virüsün en çok görünen belirtisi yüksek ateş. Ancak bu çok yüksek olmamakla beraber düzenli seyreden ve düşürülemeyen ateş olarak görülür.
Kuru öksürük, nefes almada güçlük, ağır halsizlik, eklem ağrıları bu hastalığın temel belirtileridir

Corona Virüsü Belirtileri Olduğunu Düşündüğünüzde Ne Yapmalısınız?

Corona Virüsü Belirtileri Olduğunu Düşündüğünüzde Ne Yapmalısınız?

Corona belirtisi gösteren kişiler öncelikle kendisini izole etmelidir. Kimseyle temas etmeyip, maske kullanmalıdır. Bu tedbirleri aldıktan sonra 184 sabim hattını arayarak hastalığının belirtilerini anlatıp, karşıda ki kişinin direktiflerine uymalıdır. Gerekli yönlendirme 184 Tarafından yapılacaktır. Bu yüzden kendi başınıza karar vermeyip bu hattı arayarak sizi yönlendirmelerini sağlayın. Gerekli görüldüğü taktirde Görevli Kişiler test ve tedaviye götürme amaçlı kişinin bulunduğu yere gelip müdahale edecektir.