Sağlık

Geniz Eti Nedir? Geniz Etinin Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir? Neden Ortaya Çıkar? Tedavisi Nasıldır?

Geniz Eti

İnsanların yaşam kalitesinin üst seviyede olabilmesi için son derece sağlıklı bir vücuda sahip olması gerekir. Her yaştan insan için bu kural geçerlidir. Vücutlarına iyi bakmayan insanların kaliteli bir yaşam sürmesi oldukça zor olacaktır. Yaşam kalitesini düşüren etmenler bazen insanların yanlış davranışlarından kaynaklanmamaktadır. Vücut özelliklerinden bazıları hayat kalitelerini düşürebilir.
Sağlıklı bir yaşamda uykunun önemi çok üst seviyede olmaktadır. Kaliteli bir uyku süresine sahip olmayan insanların sağlıklı olarak yaşamına devam etmesi zordur. Araştırmaların büyük bir kısmı uyku problemlerinde geniz etinin rol oynadığını göstermektedir. Geniz eti üzerinde yapılan işlemler sayesinde uyku problemleri çözülür ve insanların yaşam kalitesi çok daha üst seviyelere çıkar.

Geniz Eti Nedir?

Geniz Eti Nedir?

Tıp alanında adenoid doku olarak isimlendirilen geniz eti kendisiyle aynı isme sahip olan bölgede yer alan bir dokudur. Birçok insan geniz etinin vücutta herhangi bir görevi olmadığını düşünür. Ancak vücudumuzdaki tüm organlar gibi geniz etinin de çok önemli bir görevi bulunur.
Geniz etleri alınan nefesin alt solunum yollarına gönderilmeden önce temizlenmesini sağlamaktadır. Nefes yoluyla alınan mikropları ve bakterileri tutarak insanlarda enfeksiyon oluşumunu engellemektedir. İnsanların, doğduğu günden 10 yaşına geldikleri döneme kadar geniz etleri büyümeye devam etmektedir. 10 yaşından sonra küçülmeye başlar ve belirli bir sürenin ardından küçülerek kaybolmaktadır.

Geniz Etinin Belirtileri Nelerdir?

Geniz Eti Belirtileri Nelerdir?

Vücuda sürekli olarak mikropların ya da bakterilerin bulunduğu havanın alınması geniz etinin büyümesine sebep olacaktır. Bazı insanların ise ilk doğdukları anda geniz etleri normale göre daha büyük seviyede olabilir. Böyle durumlar olduğunda da bazı belirtiler ortaya çıkar. Bebeklerde geniz eti belirtileri sürekli olarak tekrarlayan orta kulak iltihabıdır. Bebeklerin sıklıkla geçirebildiği son derece ciddi bir hastalıktır.
Geniz etinin belirtileri yetişkinlerde çok daha fazla olur. Yetişkinlerde geniz eti belirtileri ağız açık uyma, horlama, uyku apnesi ya da dişlerde çürük olarak sayılabilmektedir. Birçok insan yeterli seviyede nefes alamadığından şikayetçi olmaktadır. Bu durum da bir belirti olarak kabul edilir. Eğer bu belirtiler dikkate alınmaz ve uzman kişilere gidilmezse daha büyük problemlere sebep olabilmektedir.

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Geniz Eti Ameliyatı

Geniz etlerinin çok fazla büyümesi sonrası nefes darlığı problemleri başlarsa ya da sürekli olarak tekrarlayan hastalıklar ortaya çıkarsa bu durumda sorunun çözülmesi için ameliyat yapılması gerekir. Geniz eti ameliyatı olarak isimlendirilen bu işlem çok basittir ve yalnızca 15-20 dakika içerisinde tamamlanabilir.
Bebeklerde de ortaya çıkabilen bir sorun olduğundan ameliyat seçeneği bebeklerde de tercih edilmektedir. 3 yaşını doldurmuş olan çocukların tamamında geniz eti ameliyatı yapılabilir. Vücudunda aktif olarak enfeksiyon bulunan kişilerde ya da anestezi almasında sorunlar ortaya çıkacak olan hastalarda ameliyatın yapılmaması gerekmektedir.