Sağlık

Kalori Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Sağlıklı mı?

Kalori diyeti

Kalori Diyeti

İdeal kilolarının üzerinde olan kişiler kendileri için en uygun olan adımları atarak kilolarından kurtulmak istemektedirler. Kilo vermek için beslenme alışkanlıklarının düzene sokulması şarttır. Düzenli olarak spor yapan kişiler dahi beslenme alışkanlıklarını düzeltmeden fazla kilolarından kurtulamamaktadır. Bu sebeple de uygun diyetlere en kısa süre içerisinde başlanması gerekir.
Diyet denildiği anda insanlar atılacak olan adımlara olumsuz bakmaya başlarlar. Ancak diyetin anlamı çok az yiyerek sürekli olarak aç gezmek değildir. Diyet, doğru besinler alınarak sürekli tok gezilmesine rağmen düşük kalori alımıdır. Böylece insanlar fazla kilolarından kısa sürede kurtulabilmektedir. Rahatlıkla uygulanabilen ve insanların aç kalmamasını sağlayan diyetlerden bir tanesi olan kalori diyeti son dönemde insanların en doğru tercihleri arasında gösterilebilir.

Kalori diyeti nedir?

Kalori Diyeti Nedir?

İnsanların kilo alıp vermesi direkt olarak kalori miktarına bağlıdır. Gün içerisinde insanlar farkında olmasalar da belirli miktarlarda kalori yakarlar. İnsanlar günün 24 saatini uyuyarak geçirseler dahi vücutlarında yer alan sistemlerin çalışabilmesi için vücut kalori harcayacaktır. Bu sayede de insanların yemek yiyerek aldıkları kaloriler dengelenmiş olur.
Basit bir matematik hesabı yapılacak olursa, harcanan kalorinin alınan kaloriden daha düşük olduğu her gün insanlar kilo vermektedir. Gün içerisinde alınan kalorinin sürekli olarak aynı seviyede tutulması ile kilo vermeyi amaçlayan diyet türü kalori diyeti olarak hesaplanmaktadır.

Kalori Diyeti Nasıl Yapılır?

Kalori Diyeti Nasıl Yapılır?

İnsanların gün içerisinde yaktıkları kalori miktarları vücut yapılarına göre değişiklik gösterir. İnsanların kiloları arttıkça vücudun doğru bir şekilde çalışabilmesi için daha fazla kalori harcanmaktadır. İnsanlar diyet listesi hazırlarken günlük metabolizmalarının yaktıkları kalori miktarına göre karar verirler. Gün içerisinde düzenli olarak 2000 kalori yakan kişiler, bu kalorinin daha altında bir miktarı belirleyerek tüm günlük listelerini buna göre hazırlarlar.
İnsanlar 7200 kalori açığa çıktığı anda 1 kg. vermiş olacaktır. Gün içerisinde yaklaşık 2000 kalori yakan kişiler her gün 1000 kalori alırlarsa 7 günde 1 kg. vermeyi başarabileceklerdir. Eğer günlük alınan kalori miktarı 1500 kalori olursa 7 günde ancak yarım kilo verilebilir. Kalori diyetleri de alınan kalori miktarlarına göre isimlendirilmektedir. 500 ya da 1000 kalori diyeti insanların en çok tercih ettiği kalori diyetleridir.

Kalori Diyeti Sağlıklı mı?

Kalori Diyeti Sağlıklı Mı?

Fazla kiloya sahip olmak insanlar için son derece sağlıksız bir durumdur. Bu sağlıksız durumdan kurtulmak adına yapılan diyetler de insan vücuduna zarar veriyorsa çok fazla anlam ifade etmemektedir. Bu sebeple de diyet listesi hazırlanırken daha dikkatli bir şekilde hazırlanması gerekir.
İnsanlar 1000 kalori diyeti gibi diyetleri yaparlarken çok çeşitli gıdaları tüketebilmektedirler. Çok az gıda almalarına gerek olmayacaktır. Rahatlıkla düşük kalorili doğal ürünler ile doyabilirler. Bu sebeple de kalori diyetleri oldukça sağlıklı diyetler olarak gösterilmektedir.