Sağlık

Kiraz Ve Kiraz Sapının Faydaları Nelerdir?

Kiraz Ve Kiraz Sapının Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde özellikle İzmir, Afyon, Manisa, Isparta ve Bursa şehirlerinde çoğunlukla yetişen kiraz, yaz geldiği zaman pazar, market ve manav tezgahlarını süslüyor. Yurt dışına da ülkemizden ihraç edilerek dünya genelinde nam-ı değer Türk kirazı olarak satılıyor. Al rengiyle ve albenisi ile lezzetine doyum olmayan ve her yaştan insanın yaz aylarında tükettiği kirazın aslında sadece bir meyve değil aynı zamanda tam bir şifa deposu olduğunu biliyor muydunuz? Kiraz sapı çayının son yıllarda zayıflamak için pek çok kişi tarafından tüketilerek revaçta olmasına rağmen ayrıca kirazın faydaları da saymakla bitmiyor ve hem kiraz sapı çayı hem de kiraz alternatif tıpta da sıkça kullanılıyor.

Kirazın Faydaları Nelerdir?

İçerisinde A,C ve K vitaminlerini bol miktarda barındıran kiraz vücuttaki toksik maddeleri atmayı kolaylaştırdığı gibi ayrıca demir, fosfor ve kalsiyum minerallerine de sahip bir meyve. Melatonin ve mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotonin de içerisinde bulunduran kirazın faydaları nelerdir:

 • Güçlü bir antioksidandır: Kansere karşı koruma sağlar ve aynı zamanda alerjileri ve enfeksiyonları önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Damar sertliğine iyi gelir: İçerisinde barındığı anti-inflamatua sayesinde vücuttaki ürik asidin ve ürat tuzlarının atılmasında kolaylık sağlayarak damar sertliğine, romatizmaya, eklem kireçlenmesine faydalıdır ve anti gut özelliğine sahiptir. Aynı zamanda vücuttan nikotini atma özelliğine sahip olduğu için sigara bırakmada da kolaylık sağlar.
 • Kolesterolü düşürme etkisi vardır: Koyu renkli kiraz kolesterolü ve kan şekerini düşürüyor ve kalp krizi riskini de azaltıyor. Bunun için mümkün olduğunca koyu renk kirazları yemeniz öneriliyor.
 • Böbrek ve karaciğere iyi gelir: İçerisinde bulunan kinik asit sayesinde böbreklerdeki taş ve kum oluşmasını engeller ve olan taşlarında düşmesinde yardımcı olur. Karaciğerin rahatlamasına faydası olur.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Hazırlanır, Ne Kadar İçilmelidir?

Taze kiraz saplarını yıkadıktan sonra temiz bir bez üzerine sererek 5-10 gün gibi bir süre içerisinde kurutabilirsiniz. Bir fincan su içerisine 8-10 adet kiraz sapı koyup bir taşım kaynatın ve dinlendirdiğiniz kiraz sapı çayını yemeklerden yarım saat önce veya yemeklerden sonra 1-2 saat sonra günde 1 bardak olmak üzere düzenli içmeniz halinde pek çok hastalığa şifa olduğunu görebileceksiniz. Yalnız kan sulandırıcı özelliği olduğu için 15 veya 20 gün içtikten sonra 1 hafta çaya ara vermeniz tavsiye edilir.

Bunların dışında hafızaya iyi gelir, cildi koruyarak yaşlanmayı geciktirir, nörolojik hastalıkların meydana gelme riskini azaltır, sindirim sorunlarını giderir, kabızlığı önler ve diyabet hastaları için oldukça faydalıdır.

Kiraz Sapı Çayının Faydaları Nelerdir?

Kiraz yemek ne kadar faydalı ise kiraz sapı çayı içmekte o kadar çok faydalıdır. Hastalıkların şifasında kullanmak için yediğiniz taze kiraz saplarını atmayın, biriktirin.

 • Zayıflamada önemli rol oynar. Beni yiyen sapıma dönsün diyen kiraz vücuttaki toksinleri atarak selüliti yok eder, yakılması zor olan yağları yakar ve zayıflamaya yardımcı olur.
 • Böbrek taşlarının vücuttan düşürülmesine yardımcı olur fakat bir doktora görünmeden kiraz sapı çayı içerek taş düşürmeye kalkışmamakta fayda vardır.
 • İdrar söktürücüdür, vücuttaki ödemi atar. Böbrekleri çalıştırır ve idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonları idrar söktürücü özelliği ile yok eder. Regl döneminde meydana gelen ödemin atılmasında fayda sağlar. Prostat sorunlarında da kullanılabilir.
 • Müshil etkisi vardır. Bağırsak sorunlarında düzeltici etkisi olduğu gibi kabızlığa da iyi gelir.
 • Kanı temizler, anemi hastalığının önlenmesinde faydası vardır. Kanı sulandırır.
 • Gut hastalığının şifasında kullanılabilir.
 • Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür, kalp ve damar sağlığına faydası vardır.
 • Sivilcelerin ve vücuttaki kırışıkların meydana gelmesini önler. Yüzünüze rahatlıkla sürebilirsiniz.

Kiraz sapı çayının zararları yoktur fakat bazı kişilerde aşırı tüketim olması durumunda yan etkileri görülebilir. İshal, alerji veya midede ekşime oluşabilir, bu nedenle gün içerisinde belirli ölçüde tüketmekte fayda vardır.