Sağlık

Saç Dökülmesinin Nedenleri, Keratin Yüklemesiyle Saç Bakımı

Kadınlarda da erkeklerde de her gün fizyolojik olarak saç dökülmesinin yaşanması normal ve doğaldır. Fizyolojik saç dökülmelerinde günde 50-70 adet arasında dökülen saçlar her gün yerine yenisinin çıkmasıyla tazelenir ve bu durum korkulacak ya da endişelenecek bir durum değildir. Patolojik dökülmelerde ise günde 100 üzerinde saç dökülmesi oluyorsa ya da saçımızı her çektiğimiz zaman elimize 3-4 adet saç geliyorsa böyle durumlarda saçlarımızın neden döküldüğünü araştırıp bu tür saçları korumaya almamız gerekir. Saç dökülmelerinin yoğun olduğu dönemlerde saç kıllarında incelme görülür. Peki saçlar neden incelir ve neden fazla miktarda hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmeleri yaşanır? Normalden fazla saç dökülmesi durumuyla karşılaştığımız zaman ne yapmamız gerekir?

Neden Saç Dökülmesi Yaşanır?

Uzmanlar her saç telinin genel olarak 8 ile 12 yıl arasında süren ömrünün var olduğunu söylüyorlar. Kadınlarda genellikle menopoz dönemine giren kadınların kadınlık hormonlarının azalması ve erkeklik hormonlarının artması (DHT) nedeniyle saç dökülmesine sık rastlanıyor.Vücuttaki demir, çinko ve B12 vitamini eksikliği, endokrin rahatsızlığı, tiroit fonksiyonların bozukluğu ya da hormonların düzensiz olmasından da saçlarda dökülme meydana gelebiliyor. Saçların haftada 2-3 kereden fazla yıkanması, sulardaki klorun fazla olması, saçı gerdirerek bağlamak, boyamak, perma yaptırmak ve Brezilya fönü gibi işlemlerde normalin üzerinde saç dökülmesine sebep olabiliyor. Hızlı kilo verme, stres, beslenme düzeni bozukluğu, hamilelik dönemi ile sonrası ve kronik rahatsızlıklarda saç dökülmesinin sebepleri arasında sayılıyor.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne yapmak Gerekir?

Aşırı saç dökülmelerinde saç dökülmesini önlemek için öncelikle bir uzmandan yardım almak gerekir. Bunun için kan vererek vücutta neyin eksik olduğuna bakılmalı ve uzmanınızın size vereceği tavsiyeye uymalısınız. Bunların haricinde alternatif tıptan, kuaförünüzün size önereceği saç bakımı maskelerinden ya da keratin yüklemesi uygulamalarıyla da saç dökülmelerine karşı çözümler bulabilirsiniz.

  • Şampuan seçimi: Saç dökülmesine karşı şampuan seçiminde özellikle doğal ürünler tercih edilmeli. Sabun ağacının özütünü içeren saçlara zarar vermeyen şampuanlar, bebek şampuanları, bitkisel şampuanlar, saç köklerinin tıkanıklıklarını açan Arginine ve B5 proteini içeren şampuanlar ya da keratin ve antioksidan içeren şampuanlar kullanarak saçın yaşlanmasını önleyip saçlara anti-aging yapmak gerekir.  İçerisinde sülfat bulunmayan şampuanları kullanmakta fayda sağlayacaktır.
  • Serumlar: İçerisinde Octeine ve Aminexil içeren serumların düzenli olarak saça uygulanması saç dökülmelerini önlemektedir.
  • Keratin bakımı: Saçlarımızda mevcut bulunan keratinin azalması da saçların dökülmesine neden olacağı için protein bakımından zengin olan keratin bakımı saçlar için oldukça önemlidir. Saçlarda görülen incelme, birbirine dolanan saçlar, kolay tarayamama durumu, matlık ve tellerin dökülmesi keratin eksikliğinin nedenlerindendir. Bu nedenle düzenli olarak keratin uygulamasının yapılması saç dökülmesine karşı fayda sağlayacağı gibi sağlıklı bir saça sahip olmanızı da sağlayacaktır.
  • Saç boyu ve tarak seçimi: Her ne kadar saçın boyu saç dökülmesine sebep olmasa da saçları uzun olan kişilerin saçlarını en azından omuz boyuna kadar kısaltmaları durumunda saç dinçleşir ve tarama esnasında saç çekilmeyip kolay taranacağından saç dökülmelerinde azalma görülebilir. Ayrıca tarama kolaylığı için ince dişli fırçalar seçmek yerine kalın dişli taraklar seçmekte önemlidir. Uçları eskimiş ve eğilmiş saç fırçalarınızı da düzenli olarak değiştirmeniz tavsiye edilir.
  • Beslenme: Saçların dökülmesine engel olmak için koyu renkli yiyeceklerden tüketmek gerekir. Özellikle koyu kırmızı renkli yiyecekler saç dökülmesine karşı faydalıdır. İçerisinde çinko, E vitamini ve sülfür içeren kabak çekirdeği, fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişlerden yemek de saç dökülmesine engel olur. Demir bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeler, çinko bakımından zengin içeriğe sahip balık ve karides, kalsiyum ve protein içeren yoğurt ve içinde A vitamininin bol olması nedeniyle havuç saç köklerini güçlendirerek sağlıklı saçlara sahip olunmasını sağlayacaktır. Düzenli ve doğru beslenme ile de saçlar korunacaktır ve güçlenecektir.

Keratin Yüklemesinin Faydaları Nelerdir?

Keratin yüklemesinde saç beslenir ve saçın parlaklığı artar. Boyadan ve fönden yıpranmış ve kurumuş ayrıca bakımsız saçlar güçlenerek onarılır. Keratinin içerisinde bulunan vitaminler ile saç beslenir, kalınlaşır ve hacim kazanır. Saçlar sağlığına kavuşur.

Kuaförde veya evde yaptıracağınız keratin bakımında saçlar önce keratin şampuanı ile yıkanır, ardından keratin yüklemesi yapılarak saç 15 dakika kadar ısıtılır. Saç durulanır ve son aşamada keratin kremi 10 dakika kadar saça uygulanıp saç tekrar durulanır ve fön çekilir. Keratin yüklemesi sonrasında saç 1 gün boyunca yıkanmaz. Yaklaşık olarak 1 ay ile 6 ay arasında saçlarınızın yıpranma durumuna göre keratin yüklenmesinin yenilenmesi gerekir.

Sürekli ve sıkça yapılan keratin yüklemesi neticesinde de saç çok fazla kalınlaşacağı için saçta esneklik kaybolabilir, bu sebeple saça yapılacak keratin uygulamasının da işin ehli kişiler tarafından yapılmasında fayda vardır.

Saç Dökülmesini Önleyecek Doğal Saç Kürleri

Günümüzde alternatif tıptan da faydalanılarak saç dökülmelerinin önlenmesi mümkündür. Vereceğimiz bazı kürlerinde düzenli kullanılması sayesinde saç dökülmelerinde azalma görebilirsiniz veya saçlarınızı koruma altına alarak saç bakımınızı yapabilirsiniz.

Badem Yağı Kürü: 1 yumurta sarısı, 1 tatlı badem yağı ve 1 yemek kaşığı doğal saç balsamını karıştırarak saçlarınıza sürün. Bir bone ile saçlarınızı kapatarak yarım saatte bir saçlarınızı dışardan fön makinesi ile ısıtın. Bu uygulama saçlarınızda 2-4 saat arasında kalabilir. Sonra saçlarınızı önce oda sıcaklığındaki su ile durulayın sonrasında saçlarınızı kendi kullandığınız şampuanınızla yıkayın. Ardından çekeceğiniz fön ile ışıl ışıl, güçlü ve hacimli saçlara kavuştuğunuzu görebilirsiniz. Bu kürü 5-6 ayda bir kez uygulayabilirsiniz.

Yoğurt Kürü: 1 kâse yoğurt içerisine 1 yumurta kırarak iyice karıştırın ve saçlarınıza sürün. Saçınızda yarım saat kaldıktan sonra saçınızı yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 2 kez yapmanız halinde saçlarınız güçlenecek ve saçlarda dökülmeler azalacaktır.Zeytinyağı Kürü: 1 yumurta ile zeytinyağını karıştırıp saçlarınıza sürün. Yarım saat bekletip sonra önce oda sıcaklığında su ile durulayın ardından kullandığınız şampuanınızla saçlarınızı yıkayın. Zeytinyağı kürü saçlarınızı güçlendirecek ve saçınıza parlaklık verecektir.